Objawy astygmatyzmu

Wada wzroku, jaką jest astygmatyzm (szczegóły https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/problemy-ze-wzrokiem/astygmatyzm), występuje u sporej części społeczeństwa, lecz niestety wielu jej posiadaczy nie zdaje sobie sprawy z konieczności jej korygowania. Wynika to w dużej mierze z niewiedzy, gdyż wiele osób nie zna odpowiedzi na pytanie: co to jest astygmatyzm? Tymczasem objawy tego zaburzenia są bardzo charakterystyczne, przez co trudno dokonać błędnej diagnozy. W przypadku występowania astygmatyzmu – znanego także pod nazwą niezborności oka – mamy do czynienia z nieprawidłową pracą soczewki bądź rogówki oka.

Co trzeba wiedzieć o uzyskaniu skierowania do sanatorium?

Aby móc wyruszyć do sanatorium, najpierw musimy otrzymać skierowanie od lekarza. Najczęściej jest to lekarz pierwszego kontaktu, czyli tak zwany lekarz rodzinny. Naturalnie, wszystko zależy od tego, co nam dolega oraz w jakim okresie choroby aktualnie przebywamy. Często bywa tak, że we wczesnych stadiach chorób taki pobyt może być zupełnie niewskazany. Lekarz wypisze nam skierowanie do odpowiedniej jednostki, w zależności od schorzenia. Jednak to dopiero początek drogi, jaką musimy odbyć.

Toryczne soczewki kontaktowe – co należy wiedzieć

Czym jest toryczna soczewka kontaktowa?

Jak wiadomo, każdy rodzaj soczewek ma swoją cechę charakterystyczną. Tak również jest z soczewkami torycznymi, mają one bowiem swój określony kształt. Skąd taka nazwa? Bierze się ona od figury geometrycznej zwanej torus, a swym kształtem przypomina „obwarzanek”.

Czym kierować się przy zakupie filtra do wody?

We współczesnym świecie pojawia się coraz więcej przejawów proekologicznego sposobu życia. Wśród nich można zaobserwować takie, które mają działać na korzyść środowiska i zwierząt. Jeden z nich to chociażby odmawianie spożywania mięsa. Istnieją również te, mające za zadanie podnieść poziom życia i zdrowia samych zainteresowanych. Zgodnie z ich ideą niektórzy ludzie stanowczo odmawiają spożywania modyfikowanych genetycznie warzyw i owoców, inni natomiast piją tylko przefiltrowaną wodę.

Informatycy – grupa osób narażona na kilka chorób zawodowych

Osoby wykonujące poszczególne zawody narażone są na tak zwane choroby zawodowe, mogą one powstawać w wyniku stałego przebywania w tej samej, niedogodnej pozycji ciała czy częstym przebywaniem w miejscu narażonym na czynniki szkodliwe dla zdrowia – może być to hałas, niewłaściwe oświetlenie, a także promieniowanie bądź związki chemiczne.

Kontuzje kolana w sporcie

Trenując jakikolwiek sport, jesteśmy narażeni na wyjątkowo nieprzyjemne kontuzje – szczególnie kolan. Zwykłe potknięcie może być przyczyną kontuzji. Warto zadbać o ograniczenie uczucia dyskomfortu, a także o efektywne i prawidłowe gojenie się urazu. Najbardziej pomocny będzie stabilizator kolana. 

Woda na Start dla Matki i Dziecka

Organizm człowieka to bardzo złożony system. Aby wszystkie komórki i narządy mogły prawidłowo funkcjonować, potrzebują odpowiedniej ilości wody. Zapotrzebowanie na nią zależy m.in. od wieku, masy ciała, płci czy stanu fizycznego. Dbanie o odpowiednie nawodnienie jest niezwykle istotne w przypadku kobiet ciężarnych, karmiących piersią oraz małych dzieci. Grupy te są bowiem szczególnie wrażliwe na zagrożenia związane z odwodnieniem. Z okazji zbliżającego się Dnia Matki i Dnia Dziecka, warto przypomnieć o tym, że picie wody powinno stać się podstawowym elementem codziennej diety wszystkich mam oraz ich pociech.

Wcale nie musisz chrapać

Naprawdę za szczęśliwych mogą uważać się dwa rodzaje ludzi:

  • po pierwsze ci, którzy nigdy nie poczuli w środku nocy kuksańca w bok z wypowiedzianym ostrym słowem poleceniem „nie chrap!”
  • po drugie ci, którzy nigdy nie musieli nikogo szturchać i nakazywać mu przestać chrapać.

Chrapanie to często lekceważony problem

Chrapanie niezwykle rzadko jest uznawane za problem natury medycznej. Częściej kojarzy się przede wszystkim z dyskomfortem partnerów czy partnerek osób chrapiących, które często przez całą noc nie są w stanie zmrużyć oka z powodu rzężących hałasów dobiegających z poduszki tuż obok. Niestety powodowanie czasem bardzo dużego dyskomfortu osób śpiących w tym samym pokoju, to nie jedyny poważny problem. Tymczasem chrapnie może być powodem bardzo dużych problemów zdrowotnych.

Moda na kinezjotaping

Coraz częściej oglądając zawody sportowe w telewizji lub na żywo, na ciałach sportowców możemy zauważyć podłużne plastry w wielu kolorach naklejone w różnych miejscach. Z czego wynika ta moda? Otóż nie są to, jakby się niektórym osobom wydawało ozdoby, ale bardzo ważne produkty o charakterze leczniczym stosowane w ramach innowacyjnej metody kinezjotapingu.