Samodzielna księgowość? – Dam radę

Wielu przedsiębiorców zaczynając przygodę z samodzielną księgowością, zadaje sobie pytanie, czy dam radę? Okazuje się, że prowadzenie rozliczeń finansowych firmy nie jest takie trudne. Z pomocą właścicielom firm przychodzi wiele narzędzi np. system do fakturowania wyposażony w funkcje ułatwiające księgowanie dokumentów. Gdzie znaleźć takie oprogramowanie i jak z niego skorzystać?

Nowoczesna księgowość z usługą finansowania firm

Jeśli dopiero przymierzasz się do prowadzenia działalności gospodarczej, jak najwcześniej zacznij szukać biura rachunkowego – takiego, którego usługi nie będą ograniczały się wyłącznie do księgowania. Ważne jest, by zakres działalności znacznie wykraczał poza przyjęte standardy. Dzięki temu uzyskasz dostęp do ciekawych rozwiązań, np. w zakresie finansowania własnego przedsiębiorstwa.

Czym kierować sie przy wyborze firmy z akcesoriami stomatologicznymi?

Żaden stomatolog nie chce, by po opuszczeniu jego gabinetu na twarzy pacjenta był widoczny grymas niezadowolenia. Negatywne doświadczenia po wizycie dentystycznej skutkują zazwyczaj zmniejszeniem zaufania do stomatologa oraz przyczyniają się do negatywnych opinii o tych specjalistach. Nawet szczególnie delikatne i empatyczne podejście do pacjenta nie przyniesie rezultatu, jeśli gabinet wyposażony jest w nieodpowiednie akcesoria stomatologiczne. Czym kierować się przy ich wyborze, by służyły przez długi czas i nie przyczyniały się do zniechęcenia pacjentów?

Bezpieczni dzięki Poltrafowi

Nowe technologie masowo wdzierają się do niemalże każdej gałęzi przemysłu. Urządzenia kontrolno-pomiarowe znajdziemy w branżach gazowniczej, energetycznej czy ciepłowniczej. Ich zadaniem jest nie tylko zwiększenie bezpieczeństwa, ale także podniesienie jakości pracy.

Filmy korporacyjne – co to jest?

Filmy korporacyjne pojawiają się coraz częściej w ofertach profesjonalnych firm reklamowych, a zapotrzebowanie na nie wciąż wzrasta. Zastanawiasz się, po co duże korporacje, które nie powinny narzekać na brak reklamy, inwestują w filmy korporacyjne? Odpowiedź jest prosta: umacniają w ten sposób swoją pozycję wewnątrz firmy, ale również na zewnątrz. Ponadto, realizują w ten sposób szereg celów – indywidualnie dopasowanych do prowadzonej działalności.

Oprogramowanie do zarządzania firmą

Postęp technologiczny widać doskonale na przykładzie zarządzania biznesem i prowadzenia księgowości. Punkt ciężkości przesunął się na cyfrowe bazy danych i profesjonalne oprogramowanie, dzięki czemu przedsiębiorcy dysponują funkcjonalnymi narzędziami do przetwarzania i archiwizacji danych.

Od wielu lat normą w dużych firmach jest wykorzystywanie technik informatycznych. Coraz częściej rozwiązania te przechodzą do nawet najmniejszych, domowych biznesów.

Działający na rynku dostawcy oprogramowania do sprawnego zarządzania firmą oferują produkty przydatne w kluczowych obszarach działalności gospodarczej: od księgowości, sprzedaży i fakturowania, poprzez inwentaryzacje i zarządzanie kadrami, aż do planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP). Pozwalają zarazem dostosować własne rozwiązania do potrzeb indywidualnych klientów. I tak np. jeden z najpopularniejszych producentów, Sage, umożliwia wybór optymalnego oprogramowania w oparciu o kilka podstawowych kryteriów, takich jak wielkość firmy czy sposób rozliczania (księgowość uproszczona lub pełna).

Sage

W odróżnieniu od programów darmowych, te oferowane przez największych dostawców mają licencje komercyjne. Oznacza to konieczność wnoszenia opłat aktywacyjnych i miesięcznych za użytkowanie. Koszt oczywiście waha się w zależności od wybranego pakietu. Wspomniana już firma Sage specjalizuje się w dostarczaniu oprogramowania dla małych i średnich przedsiębiorstw, dlatego koszty wspomagania działalności popularnym pakietem Symfonia są stosunkowo niewielkie – zaczynają się już od kilku–kilkunastu złotych miesięcznie (w zależności od rodzaju oprogramowania). W porównaniu do stawek obowiązujących wśród innych producentów jest to rozwiązanie niezwykle korzystne. Cenią je sobie nie tylko początkujący przedsiębiorcy, ale również ci, którzy działają na rynku od wielu lat.

Co więcej, wybór komercyjnego narzędzia informatycznego do zarządzania firmą ma tę podstawową zaletę, że umożliwia wsparcie techniczne ze strony producenta. Produkty są ponadto na bieżąco aktualizowane, co minimalizuje ryzyko występowania ewentualnych błędów, od których – jak zgodnie przyznają użytkownicy – aż roi się w darmowych programach. Największą jednak zaletą, obok funkcjonalności, jest bezpieczeństwo danych.

W przypadku specjalistycznych narzędzi, o których tu mowa, żaden przedsiębiorca nie musi kupować przysłowiowego kota w worku. Na stronach producentów dostępne są bowiem wersje demo/trial produktów, umożliwiające zapoznanie się z nimi przed wykupieniem komercyjnej licencji.

Tradycyjne metody promocji firmy

Wiele firm będących dopiero w fazie rozwoju poszukuje skutecznych sposobów na promocję. Za główne medium służące do rozpowszechniania reklamy uważa się dziś internet. Jednak aby spotęgować efekt marketingowy warto też sięgnąć do tradycyjnych metod.

Wygodne prowadzenie firmy

Jeszcze kilka lat temu proces zarządzania fakturami był zdecydowanie dużo bardziej skomplikowany i czasochłonny niż obecnie. Każdy dokument należało wypisać ręcznie, następnie podpisać, opieczętować i skopiować. Jeden formularz należało wysłać do kontrahenta, a drugi schować do teczki czy segregatora.

Dlaczego kurs BHP jest ważny?

Kurs BHP, tj. kurs z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, jest sprawą ogromnej wagi. W związku z tym absolutnie każdy pracodawca oraz każdy pracownik danej firmy powinni mieć tego pełną świadomość. Pomimo tego, iż wiele osób kursy i szkolenia tego rodzaju uważa za zupełnie niepotrzebne, za marnowanie czasu i pieniędzy, faktem jest, iż kurs taki każdy pracownik powinien przejść i przyswoić przekazaną w czasie szkolenia wiedzę.