Categories
Kultura

Żywa fotografia a umiejętności fotograficzne.

Fotografia jest ludzką formą sztuki, która składa się z różnych rodzajów dziedzin zależnie od typu wykonywanych zdjęć oraz obiektów. Możemy spotkać się z fotografią mody, przyrody, sztuki, reklamy, martwej natury, portretu, architektury, podróży oraz z fotografią makro, czarno-białą czy też cyfrową. Lista nie ma końca co świadczy o tym, że tyle ile ludzi na świecie i głów – tyle pomysłów na wykonywanie zdjęć. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach możliwości jest wiele. Ciągłe nowości w technologii  sprawiają, że sprzęty elektroniczne czy fotograficzne są na wyciągnięcie ręki. Więc nic nie stoi na przeszkodzie, abyś i ty spróbował swoich sił w fotografii. Pewnie nie jeden raz ujrzałeś w gazecie lub broszurce wspaniałe zdjęcie przedstawiające lody czy ciasta. Wyglądają one tak pysznie i naturalnie, że możemy niemal poczuć jak je chwytamy. To jest właśnie magia fotografii życia sprawiająca, że wszystko wydaje się być żywe. Przedstawia ona obiekty nieożywione, które można wykorzystać na różne twórcze sposoby.

Gra cieni
Gra cieni

Wiecznie żywa fotografia daje fotografowi swobodę pokazania obiektu w taki sposób, jaki on sam chce. Jest to bardzo wysoka forma sztuki, zwłaszcza dla tych, którzy lubią eksperymentować z różnymi kompozycjami, światłem i aparatem fotograficznym.

Apetycznie wyglądające jedzenie
Apetycznie wyglądające jedzenie

 

Kiedy planujesz podjąć się nowego wyzwania jakim jest żywa fotografia, musisz wiedzieć, że jednym z ważniejszych elementów jest tło. Jeśli używasz ciągle tego samego tła, to wynik końcowy będzie monotonny, a wręcz nudny. Różne typy środowisk będą działać jako element kontrastu pomiędzy wszystkimi zdjęciami. Poza tym nowe i inne rozmieszczenie obiektów spowoduje jakiś ciekawy układ. Aby uzyskać naprawdę fajny efekt, fotograf powinien nie tylko posiadać podstawową wiedzę, ale powinien żonglować oraz bawić się przedmiotami z którymi „na oko” nie da się nic zrobić. Dlatego bardzo ważna jest jedna z cech fotografa – kreatywność. Posiadając pomysł można osiągnąć bardzo wiele. Zwłaszcza kiedy zdjęcie kierowane jest w stronę świadomości i wrażliwości widza.

 

Zabawy ze światłem mogą dać takie efekty
Zabawy ze światłem mogą dać takie efekty

Kolejnym ważnym aspektem każdego rodzaju fotografii jest światło i sposób jego wykorzystania. Aby skutecznie przekazać „motyw” obrazu czy zdjęcia fotografowie świetnie wykorzystują grę cienia i światła. Trening czyni mistrza. Postaraj się eksperymentować z jednym obiektem zmieniając nie tylko tło i światło ale także kolory i ustawienia samego sprzętu fotograficznego. Czasem korzystając z samej technologii możesz uzyskać świetny wynik końcowy. Fotografia to dziedzina sztuki bardzo łatwa do opanowania dla każdego w każdym wieku.

Połączenie światła i cieni
Połączenie światła i cieni

Do wykonywania zdjęcia potrzebna jest przede wszystkim cierpliwość i praktyka. Dzięki metodzie prób i błędów odkryć możesz również nowe aspekty i cechy zdjęć również tych nieudanych. Wyobraź sobie konkurs fotograficzny, którego zwycięzca zrobił zdjęcie zwykłym aparatem fotograficznym w komórce. Dokładnie o to chodzi – o pomysł, o znalezienie w przedmiocie nieożywionym odrobiny życia i wykrzesania z niego odrobiny wnętrza.

22, 08, 2013