Categories
Pieniądze

Zwiększ swoje szanse na kredyt

Idziemy do banku po kredyt na wakacyjny wyjazd czy meble do nowego mieszkania. Tam dowiadujemy się, że kwota o którą się ubiegamy nie zostanie nam przyznana, ze względu na brak zdolności kredytowej. Co możemy z tym zrobić?

Każdy bank, zanim zdecyduje się na udzielenie nam kredytu, oblicza naszą zdolność kredytową. Jeśli zestawimy ze sobą dwoje ludzi, z czego tylko jednemu z nich zostanie przyznany kredyt, to z pewnością okaże się, że różnią się oni pod względem osiąganych dochodów, posiadanej historii kredytowej w BIK, możliwości zabezpieczenia zaciąganej pożyczki czy innych obciążeń finansowych. Te i inne czynniki razem wzięte, składają się na naszą zdolność do regularnego spłacania kredytu. Niewielu kredytobiorców zdaje sobie jednak sprawę, że mogą sami wpływać na swoją zdolność kredytową…

Zanim pójdziemy do banku

Pierwszym krokiem powinno być uporządkowanie naszych finansów domowych. Zdolność kredytową znacznie obniżają niepospłacane raty, pootwierane limity w koncie oraz karty kredytowe. – Jeśli karta kredytowa nie jest nam niezbędna, powinniśmy zwrócić ją bankowi. Nawet jeśli używamy jej sporadycznie, bank weźmie przyznany nam limit pod uwagę, wychodząc z założenia, że w każdej chwili możemy jej użyć i w ten sposób zaciągnąć kolejny kredyt, doprowadzając nawet do swojej niewypłacalności – wyjaśnia Marta Postek z Operatora Bankowego Fines. Ponadto, mając kartę kredytową z limitem np. 10 tys. złotych, bank nalicza nam 5% tej kwoty jako stałe miesięczne zobowiązanie, czyli w tym przypadku 500 złotych, taka kwota może już znacznie obniżyć naszą zdolność.

Dla banków bardzo ważna jest też stabilność naszych dochodów. Osoby zatrudnione na umowie o pracę znajdują się w zdecydowanie najlepszej sytuacji. Nie znaczy to jednak, że osoby pracujące na umowie zlecenia, czy prowadzące własną działalność gospodarczą nie mogą liczyć na kredyt – należy po prostu sprawdzić, które banki akceptują dochody z różnych źródeł i uwzględniają np. prowizje.

W banku

Im dłuższy okres spłacania kredytu, tym bank naliczy nam więcej odsetek. Z drugiej jednak strony, dłuższy okres kredytowania pozwala obniżyć wysokość rat, co bezpośrednio wpływa na podwyższenie naszej zdolności kredytowej. Rozciągając okres spłaty pożyczki, możemy więc wnioskować o więcej środków, nic zaś nie stoi na przeszkodzie, by spłacić kredyt wcześniej, kiedy wpadną nam do kieszeni dodatkowe fundusze. Kolejnym sposobem, jest dołączenie do naszego kredytu innego kredytobiorcy (np. członka rodziny czy partnera), może to bardzo pozytywnie wpłynąć na ocenę banku. Najlepiej, żeby osoba ta była w średnim wieku oraz miała wysokie i stałe dochody.

Zadbaj o dobrą historię w BIK

Biuro Informacji Kredytowej zajmuje się zbieraniem danych o tym, jak radzimy sobie ze spłacaniem podjętych w bankach zobowiązań. Z tego powodu, warto raz na jakiś czas zdecydować się na mały kredyt i terminowo go spłacić. Brak jakiejkolwiek historii kredytowej wcale nie musi zostać dobrze odebrany, warto pokazać że już wcześniej mieliśmy jakieś zobowiązania i potrafiliśmy sobie z ich spłatą poradzić. O to że bank zajrzy do naszej historii w BIK możemy być pewni, jest to rutynowe działanie. – Zanim zaczniemy ubiegać się o kredyt, warto sprawdzić na własną rękę, co mówią o nas raporty BIK. Może się bowiem okazać, że w bazie widnieją nieaktualne lub nieprawidłowe dane, które trzeba będzie skorygować – dodaje Marta Postek.

13, 08, 2013