Categories
Technologie

Zastosowanie pelletu w gospodarstwie domowym i przemyśle

Węgiel, miał, brykiet – o tego typu paliwach stałych na pewno już słyszeliśmy. Może nieraz sami stosujemy je do ogrzewania naszego domu, firmy czy zakładu. Ale czy słyszeliśmy o czymś takim jak pellet? Czy wiemy, co to jest i jakie ma zastosowanie?

Pellet to paliwo stałe, które wytwarzane jest z biomasy drzewnej, na przykład resztek pochodzących z produkcji, biomasy leśnej lub z terenów przydrożnych. Najczęściej jednak do jego produkcji wykorzystuje się takie odpady z przemysłu drzewnego, jak trociny, wióry tartaczne i zrębki, czyli rozdrobnione kawałki drewna lub gałęzi. W czasie produkcji nie używa się żadnych chemicznych substancji klejących – wszystko sprasowane jest bowiem pod wysokim ciśnieniem. Występuje on w postaci granulatu, na co zresztą wskazuje jego nazwa, będąca skrótem od zwrotu wood pellets – pellets to angielskie słowo oznaczające po prostu „granulki” lub „kulki”.

Jak powstaje? Krótko mówiąc, wytwarza się go na specjalistycznych liniach przeznaczonych specjalnie do produkcji tego paliwa. W skład tych linii wchodzą liczne maszyny, między innymi: separatory, rozdrabniacze, chłodnice. Tego właśnie typu urządzenia oferuje firma Comerc. Zajmuje się ona projektowaniem, dostawą, montażem, oprogramowaniem, uruchomieniem, szkoleniem operatorów i kadry oraz serwisem linii produkcyjnych zarówno do pelletu, jak i brykietu.

 

Pellet

Pellet jest także paliwem odnawialnym i ekologicznym. Ilość dwutlenku węgla wydzielanego w czasie jego spalania jest zdecydowanie mniejsza niż emisja podczas spalania tradycyjnych paliw stałych. Dodatkowo, pozostawia on po spaleniu naprawdę niewielką ilość popiołu (do 1%), którą zresztą można wykorzystać jako doskonały nawóz. Cechuje się też bardzo wysokimi właściwościami energetycznymi, dzięki czemu jest zaliczany do jednych z najbardziej efektywnych źródeł energii.

Jakie jest jego zastosowanie? Co ciekawe jest ono naprawdę szerokie. Najczęściej wykorzystuje się go oczywiście w charakterze paliwa. Spala się go w różnych urządzeniach – na przykład w piecach, kotłach i kominkach – wykorzystywanych do ogrzewania pomieszczeń i budynków. Stosuje się go zwłaszcza tam, gdzie znaczenie ma aspekt ochrony środowiska, komfort i czystość podczas użytkowania kotłowni oraz – wysoka wydajność stosowanego paliwa. Takimi obiektami są między innymi piekarnie, restauracje, pizzerie, zakłady przetwórstwa warzyw i owoców, biura, szkoły, korty tenisowe i inne obiekty sportowe, muzea, pałace, hotele. Używa się go także w domach prywatnych, gdzie coraz powszechniej służy jako paliwo do kotłów przydomowych i nowoczesnych kominków automatycznych.

Pellet stosowany jest także w przemyśle: w zakładach produkcyjnych, fabrykach i elektrociepłowniach. Ponieważ tego typu obiekty zobowiązane są do ograniczania emisji dwutlenku węgla, pyłu oraz innych trujących związków do atmosfery, właśnie to paliwo sprawdza się tam wręcz idealnie.

Pellet można także zastosować w domu jako ściółkę dla zwierząt domowych. Możliwe jest to dzięki jego specyficznym właściwościom, na przykład wysokiej absorbcji płynów i temu, że nie powoduje alergii.

Wykorzystuje się go także jako paliwo w grillach automatycznych, chociaż jak na razie ten sposób użycia jest najbardziej popularny w Stanach Zjednoczonych.

Jeśli więc szukamy alternatywnego źródła energii, zainteresujmy się właśnie pelletem. A jeśli jesteśmy przedsiębiorcami i chcielibyśmy rozpocząć produkowanie tego paliwa, zwróćmy się do doświadczonej i wykwalifikowanej kadry firmy Comerc, która chętnie udzieli nam niezbędnego wsparcia.

04, 12, 2015