Categories
Pieniądze

Zalety i wady lokat bankowych – bezpieczny sposób na oszczędzanie

Najpopularniejszą formą inwestycji wśród Polaków są lokaty bankowe. Czy decydowanie się na najprostszą formę inwestycji wynika ze strachu, nieufności wobec banków lub braku znajomości podstaw inwestowania? Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, problem jest zdecydowanie bardziej złożony. Przyjmujemy jednak, że taki jest fakt – Polacy uwielbiają lokaty bankowe. Jakie są zalety i wady lokat bankowych?Lokaty - porównanie

Najpierw rzeczy przyjemniejsze, czyli plusy inwestowania w lokaty. Bezpieczeństwo, bezpieczeństwo i bezpieczeństwo. Jak pokazują ankiety, jest to główny powód, dla którego klienci decydują się na lokatę. Trudno im odmówić racji. Oprocentowanie jest z góry ustalone (w nielicznych przypadkach oprocentowanie może być zmienne, uzależnione od wysokości stopy referencyjnej), podatek do zapłacenia dobrze znany, Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłaci pieniądze w razie bankructwa banku (do 100 000 euro). Trudno wyobrazić sobie bezpieczniejszą formę inwestycji.

Skoro mowa o bezpieczeństwie, to przypomina mi się historia związana z hossą sprzed kilku lat, kiedy niesamowitą furorę robiły fundusze inwestycyjne, które przynosiły dwucyfrowe stopy zwrotu w skali roku. Był to czas, w którym wiele osób odwróciło się od lokat i uwierzyło, że ceny akcji mogą w nieskończoność rosnąc przynosząc klientom duże zyski. Rozczarowanie przyniosła połowa roku 2007. W ciągu kolejnego roku ceny akcji spadły o połowę, a wraz z nimi wyceny jednostek funduszy inwestycyjnych. Wielu ludzi straciło połowę oszczędności na, jak sądzili, bezpiecznych funduszach.

Przykład ten pokazuje, że nie ma bezpieczniejszej inwestycji od lokaty bankowej. Najlepsza lokata bankowa oprocentowana jest na 5-7% w skali roku. Nie jest to kwota ogromna, ale pozwoli nieco pomnożyć kapitał. Oprocentowanie lokat nie jest stałe i w dużej mierze zależy od stóp procentowych, dlatego jutro najlepsze lokaty mogą być oprocentowane 4% w skali roku lub 12% rocznie.

Minusy inwestowania w lokaty to przede wszystkim pamiętać należy o podatku od zysków kapitałowych, który wynosi 19%. Właśnie taką część odsetek trzeba oddać państwu. Istnieje jeszcze inna forma „opodatkowania”, o której zapomina większość osób – inflacja. Po chichu pożera nasze oszczędności, powodując, że realne oprocentowanie lokat jest niższe o wartość inflacji. Po odliczeniu podatku Belki oraz uwzględnieniu inflacji realna stopa zwrotu wynosi ok. 1-2%. Najlepsze lokaty ok. 3%.

Mimo swoich wad, lokata w dalszym ciągu pozostaje najlepszą formą oszczędzania dla osób, które pragną bezpiecznie przechować swoje pieniądze. Jest bezpieczna oraz chroni przed zgubnym wpływem inflacji.

21, 11, 2012