Categories
Technologie

Zaawansowane metody pomiarów na wydarzeniach sportowych

W obecnych czasach sport przestał być już tylko rozrywką i sposobem na zachowanie kondycji. Stał się potężnym przedsięwzięciem, za którym stoją ogromne pieniądze i… nowoczesna technologia, którą zajmuje się między innymi firma EC Test Systems.

Kwestię finansową można akurat łatwo zrozumieć, wszak pieniądze już od dawna rządzą światem. Dlaczego jednak tak ważną rolę zaczęła odgrywać technologia? Na wielu zawodach sportowych, między innymi takich dyscyplin, jak na przykład biegi, kolarstwo czy pływanie, o zwycięstwie decydują często już nawet nie dziesiąte części sekundy, ale wręcz setne lub tysięczne.

Sprawą niezwykle istotną stało się więc dokonywanie bardzo dokładnych i precyzyjnych pomiarów. Ponieważ ludzkie oko nie jest w stanie zarejestrować dokładnie pewnych rzeczy, na przykład przedmiotów poruszających się z dużą prędkością – krążek w hokeju na lodzie osiąga prędkość do około 180 km/h, piłka w tenisie ziemnym do około 250 km/h, a lotka w badmintonie powyżej 400 km/h, obecny rekord wynosi 493 km/h… – konieczne jest stosowanie specjalistycznego sprzętu filmowego. Należą do niego kamery i aparaty. Oczywiście każdy z używanych rejestratorów musi spełniać wysokie wymagania, rejestrować obrazy w wysokiej rozdzielczości i z dużą częstotliwością. W innym wypadku próba obejrzenia powtórki i dokonania analizy nie miałaby raczej większego sensu.

sportowepomiary

 

Naprzeciw wciąż rosnącym potrzebom wychodzi tu wspomniana już firma EC Test Systems, która posiada w swojej ofercie szeroki zakres urządzeń przeznaczonych do pomiarów. Jak potężne są te rejestratory? W kinach zazwyczaj wyświetla się filmy w prędkości 24 klatek na sekundę (24 fps). Natomiast kamery wchodzące w skład wyżej wymienionej oferty, mogą poszczycić się możliwością rejestrowania nawet do 10 tysięcy klatek na sekundę… Oglądając nagranie w tempie dopasowanym do możliwości ludzkiego wzroku, można dokonać później niezbędnych analiz i pomiarów. Przydatne są zwłaszcza wtedy, gdy trzeba wydać werdykt w jakiejś spornej sytuacji, na przykład, który z biegaczy, łyżwiarzy lub kolarzy pierwszy minął linię mety. Gdy różnice wynoszą tysięczne części sekundy lub dosłownie milimetry, wskazanie zwycięzcy bez pomocy (chociażby) fotofiniszu byłoby niemożliwe.

Kolejnym udogodnieniem są przyrządy do pomiaru prędkości. Stosuje się je głównie w tenisie, badmintonie, hokeju, baseballu, siatkówce, piłce nożnej i golfie. Urządzenia takie umożliwiają sprawdzenie, z jaką prędkością serwują, rzucają itd. poszczególni zawodnicy. Taką wiedzę można wykorzystać między innymi przy tworzeniu końcowych statystyk meczu, ale też do sprawdzenia, czy dany gracz może jeszcze coś ulepszyć w swojej taktyce gry.

Nie można też pominąć zaawansowanych metod wykorzystywanych do mierzenia czasu zawodników. W sportach takich jak biegi, narciarstwo, łyżwiarstwo, kolarstwo, czy też wyścigi samochodowe, gdzie startuje wielu zawodników lub różnice pomiędzy uczestnikami bywają niewielkie, bardzo istotne jest dokładne mierzenie czasu każdego sportowca. Jak wygląda to na przykładzie biegów długodystansowych, chociażby maratońskich? Elektroniczny system dokonujący pomiarów korzysta z bazy danych stworzonej w czasie rejestracji zawodników – każdy z nich posiada własny numer z chipem pomiarowym. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu możliwe jest podawanie wyników biegu nie tylko po jego zakończeniu, ale też w jego trakcie – jak na bieżąco przedstawia się stan rywalizacji. Możliwe jest też sortowanie i podawanie wyników z uwzględnieniem kategorii wiekowych bądź płciowych. A w sytuacji, gdy startuje wielu zawodników i moment ich startu nie jest jednakowy, system rejestruje czas dla każdego z nich z osobna.

08, 06, 2015