Categories
Dom

Wybór roślin na balkon

Sezon na rośliny balkonowe właśnie się rozpoczął. Pomysłów na aranżacje nie sposób zliczyć, tak jak i gatunków nadających się do posadzenia w pojemnikach. Ten artykuł podpowie kilka rozwiązań.

Balkony zacienione.

Lezą przeważnie po stronie północnej. Do posadzenia w takich miejscach, świetnie nadają się fuksje i begonie. Polecane są też rośliny z ozdobnymi liśćmi np. paprocie, oraz gatunki wiecznie zielone np. cisy, bukszpany. W połączeniu z cieniolubnymi bylinami takimi jak funkie, tworzą wspaniałe kompozycje. Na zacienione tarasy i balkony sprawdzą się wszystkie rośliny niewymagające stoisk nasłonecznionych i częstego podlewania. Dodatkową zaleta jest powolne przekwitanie roślin, nienarażonych na ciągłe promienie słoneczne. Trzeba starać się wybierać gatunki o jasnych kolorach, co optycznie powiększy przestrzeń i ja ociepli.

Balkony półcieniste.

Są położone zazwyczaj po południowo-wschodniej części budynku. Promienie słoneczne docierają do nich tylko przez kilka godzin dziennie. Na takim stanowisku mogą rosnąć wszystkie odmiany roślin. Niestety zawiązują mniej kwiatów, niż na słonecznych stanowiskach. Nie należy sadzić roślin delikatnych i nie odpornych na silne wschodnie wiatry np. petunii i pantofelków. Do aranżacji w miejscach półcienistych nadają się kwiaty tytoniu ozdobnego, bielunia, wiesiołka, niecierpka, begonii. Dobrym pomysłem jest tez posadzenie ziół np. lawendy, melisy, mięty oraz warzyw i owoców np. żółtych i czerwonych pomidorów koktajlowych lub poziomek czy truskawek. Balkon utrzymany w odcieniach czerwieni, żółci i różu będzie pięknie wyglądał zarazem w porze nasłonecznionej jak i w czasie zacienienia.

Słoneczne balkony.

W tym przypadku wybór roślin jest olbrzymi. Największym powodzeniem od lat cieszą się kwiaty letnie. Pięknie prezentują się gatunki takie jak heliotrop czy miniaturowe róże. Numerem jeden na słoneczne balkony są geranie, które przez pewien czas tolerują suszę. Nasłonecznione balkony stwarzają nieograniczone możliwości aranżacji. Mogą stać się namiastka warzywnika, gdy posadzimy w nich pomidory, paprykę czy ogórki. Za sprawą posadzenia kwiatów w kolorach żółtych i białych, przeniesiemy się do Grecji lub Hiszpanii. Aranżacje w ciemnych barwach optycznie ochłodzą miejsce wypoczynku.

By przekształcić balkon lub taras w kwiatową oazę, nie trzeba wiele wysiłku i pieniędzy. Drobne zmiany potrafią dać oszałamiający efekt.

A jak wygląda twój balkon?

12, 05, 2013