Categories
Dział IT

Wolne działanie komputera – jak temu przeciwdziałać?

Stałeś się posiadaczem nowego komputera, lub dokonałeś reinstalacji Windowsa. Przedstawiamy kilka porad jak zabezpieczyć się przed spowolnieniem pracy systemu.

Nie ma nic bardziej irytującego w pracy z komputerem, niż znaczny spadek jego wydajności. W znacznym stopniu psuje to komfort użytkowania. Najczęstszym powodem jest nieprzemyślane instalowanie i używanie niektórych programów.

Co zrobić aby uchronić się przed spowolnieniem systemu? Poniżej najważniejsze porady:

1. Nie instaluj oprogramowania pochodzącego z nieznanych źródeł. Jeżeli nie wiesz zbyt wiele o programie, który chcesz zainstalować poczytaj o nim w Internecie, zasięgnij opini innych użytkowników. Takie działania nie tylko może uchronić Twój sprzęt przed spowolnieniem, ale również uchronić Twoje cenne dane przed utratą w wypadku zainstalowania złośliwego oprogramowania.

2. Zainstaluj program antywirusowy. Złośliwe oprogramowanie to bardzo powszechny problem. Osoby korzystające z Internetu prawie na każdym kroku narażone są na infekcję swojego komputera. Ważnym jest aby oprogramowanie było na bieżąco aktualizowane. Jednak nie wolno zapominać, że z komputera powinno korzystać się w sposób świadomy i przemyślany. Program antywirusowy nie jest barierą nie do przejścia. Zarażenie komputera może wiązać się z jego gorszym działaniem lub utratą ważnych danych albo haseł.

3. Odinstaluj nieużywane programy. Warto od czasu do czasu przejrzeć zainstalowane programy. Jeżeli czegoś nie używamy lepiej to odinstalować. Takie działanie zarówno odciąży system jak również wykluczy luki bezpieczeństwa, które te programy mogły posiadać.

4. Korzystaj z legalnego oprogramowania. Nie należy instalować pirackich kopii systemu operacyjnego jak i programów użytkowych. Scrackowane programy nie otrzymują aktualizacji bezpieczeństwa od producenta. Zwiększamy ryzyko wgrania wirusa, który negatywnie wpłynie na działanie systemu lub wyrządzi inne, wcześniej wspomniane szkody.

Stosując się tych kilku podstawowych zasad, możemy w dużo większym stopniu i przed dłuższy okres czasu cieszyć się sprawnym działaniem naszego komputera.

Ponadto możemy wspierać się dodatkowym oprogramowaniem, służącym do okresowego czyszczenia z tymczasowych plików zajmujących pamięć komputera, oraz usuwającego wpisy w rejestrze nieużywanego oprogramowania. W tym wypadku zalecamy jednak ostrożność i przed wykonaniem takiej operacji wykonajmy kopię bezpieczeństwa. Nie rzadko zdarza się, że po dokonaniu takiego czyszczenia przestają działać niektóre programy, lub pojawia się awaria systemu operacyjnego. Punkt przywracania pozwoli zabezpieczyć się na tą ewentualność.

Porady zaproponowane przez krakowski serwis komputerowy Laptim – http://laptim.pl

03, 11, 2015