Categories
Technologie

Wady i zalety smartfonów

Kilka lat temu telefony dotykowe z dużym rozmachem weszły na polski rynek telekomunikacyjny. Zastosowanie dotykowego ekranu pozwoliło na wprowadzenie większych i wygodniejszych wyświetlaczy, ale to nie jedyna zaleta telefonów dotykowych. O innych przeczytacie w poniższym artykule.

Smartfon to telefon, który łączy w sobie funkcje tradycyjnego telefonu komórkowego oraz komputera kieszonkowego. Ich historia jest dosyć krótka – pierwsze prototypy smartfonów powstały u schyłku wieku XX. Obecne smartfony to urządzenia wielofunkcyjne, które łączą funkcje tradycyjnego telefonu komórkowego, poczty elektronicznej, przeglądarki internetowej, aparatu fotograficznego, kamery wideo, konsoli do gier oraz czytnika formatów biurowych m.in. Microsoft Office oraz PDF.

mobile-phone-1104507-mZalety smartfonów:

  • funkcjonalność – to praktyczne urządzenie jest w stanie zastąpić kilka, a nawet kilkanaście innych urządzeń. Telefon pełni funkcję kieszonkowego komputera, w którym mamy dostęp m.in. do przeglądarki internetowej, odtwarzacza mp3, aparatu, kamery, przeglądarki filmów oraz map nawigacyjnych.

  • dane techniczne – dzisiejsze smartfony charakteryzują się wysoką jakością oraz dobrymi parametrami procesora, wyświetlacza czy aparatu.

  • tysiące aplikacji – to niewątpliwie jedna z największych zalet smartfonów, różnorodność aplikacji jest ogromna, począwszy od latarek ekranowych przez programy TV, gry, quizy, odtwarzacze video oraz rozkłady jazdy autobusów. Aplikacje dostępne są do pobrana ze specjalnej platformy – Google Play.

  • doskonała jakość obrazu i dźwięku

  • dostęp do internetu i mobilność – telefony wyposażone są w wi-fi oraz transmisję danych w technologii HSPA. Duży ekran pozwala na wygodne surfowanie po sieci.

Wady smartfonów:

  • słaba bateria – to największa wada funkcjonalnych smartfonów. Minęły już czasy, kiedy telefon ładowaliśmy co kilkanaście dni, smartfon wymaga ładowania co 1-3 dni. Duże ekrany oraz wielordzeniowe procesory szybko rozładują baterię.

  • zbyt duży ekran – smartfony wyposażone w 4 calowe lub większe ekrany są niewygodne w codziennym użytkowaniu. Najczęściej przechowujemy telefon w kieszeni spodni lub kurtki, niestety 4, czy 5 calowy telefon trudno jest przechowywać w taki sposób.

  • skomplikowany w obsłudze

  • wirusy – smartfony są w większym stopniu narażone na wirusy.

  • wysoka cena – dobre smartfony są bardzo drogie, ich cena waha się od 1,5 tysiąca do kilku tysięcy.

Artykuł powstał przy współpracy z teleKROWA.pl

04, 03, 2014