Categories
Informacje

W jaki sposób prawidłowo zorganizować transport zwłok?

Gdy tragiczne okoliczności czyjegoś odejścia pogrążają nas w głębokim smutku, ciężko myśleć o kwestiach związanych z formalnościami dotyczącymi pogrzebu. Dlatego w takiej sytuacji dobrze mieć wokół siebie życzliwych bliskich, którzy pomogą nam w przygotowaniu kwestii związanych z żałobnymi uroczystościami. Jeżeli jednak jesteśmy pozostawieni sami sobie, warto zwrócić się do zakładu, który pomoże nam się ze wszystkim uporać.

Jeśli nie bardzo mamy na kogo liczyć, albo jesteśmy osobą bliską dla żałobników i chcielibyśmy choć odrobinę móc ich odciążyć w przykrych obowiązkach, powinniśmy pamiętać o jednej z najistotniejszych spraw w przypadku pogrzebu, jaką jest transport ciała zmarłego. W przypadku konieczności sprowadzenia zwłok spoza granic Rzeczypospolitej (np. z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii) warto zwrócić uwagę, czy taki przewóz wchodzi w zakres usług zakładu. Kierowcy pracujący dla firmy pogrzebowej powinni posiadać wszystkie niezbędne zezwolenia pozwalające im na transport zmarłego zza granicy oraz wypełniać wszelkie formalności związane z dokumentami potrzebnymi do odprawy celnej. Przewozy takie organizuje np. Zakład Pogrzebowy Anubis. W pierwszej kolejności należy wypełnić i złożyć stosowny wniosek u starosty. Dokument powinien zostać wydany w ciągu trzech dni i jest zwolniony z opłat skarbowych. Następnie zatwierdzony dokument musi zostać wysłany do konsulatu państwa, skąd ciało ma zostać przywiezione. Na terenie Polski potrzebne jest zaświadczenie od konsula zezwalające na przewóz zwłok oraz zgoda starosty. Przy wyborze firmy pogrzebowej warto upewnić się, że finalizowanie wszystkich powyższych spraw formalnych leży w jej zakresie. Czasem zdarza się również, że firmy takie współpracują z urzędami konsularnymi, co także znacznie upraszcza wszelkie procedury.

Na terenie kraju sprawa jest już dużo mniej skomplikowana. Specjalne zezwolenie na transport zwłok drogami komunikacyjnymi jest niezbędne wówczas, gdy odległość na którą ciało zmarłego zostanie przewiezione jest większa niż 60 km. Na większych dystansach ciało musi zostać złożone w specjalnie przystosowanej do tego drewnianej trumnie, a jej dno wykłada się warstwą substancji, która ma zdolność absorpcji płynów. Stosowną zgodę wydaje powiatowy inspektor sanitarny, rezydujący w urzędzie jednostki terytorialnej z której to zwłoki mają być przetransportowane. Do uzyskania zgody potrzebne jest złożenie wniosku o ich pochowanie.

Anubis

Park samochodowy Zakładu Pogrzebowego Anubis, który przygotuje dla nas przewóz zwłok i całość pogrzebu, spełnia określone warunki zgodne z przepisami sanitarnymi i technicznymi. Tego typ pojazd powinien posiadać trwałe oznakowanie sugerujące spełnianą przez niego funkcję. Karawan musi mieć także przedział kierowcy odizolowany od części, gdzie umieszcza się trumnę bądź urnę. W tylnej części na wyposażeniu powinny być zabezpieczenia stabilizujące trumnę bądź zasobnik na prochy podczas przewożenia oraz sprzęt czyszczący wraz ze środkami myjącymi i dezynfekującymi. Samochód taki powinien być ponadto zarejestrowany jako pojazd specjalny. Dzięki dobrze przygotowanej firmie pogrzebowej pożegnamy naszych bliskich w sposób profesjonalny i godny.

 

18, 06, 2015