Categories
Informacje

W jaki sposób powstaje ładna oprawa książki?

Druk offsetowy, czyli tak zwany offset, jest obecnie jedną z najczęściej stosowanych technik druku. Jest on jednocześnie techniką, która opłaca się tylko przy druku wysokonakładowym, czyli na przykład przy drukowaniu książek czy magazynów. Warto dowiedzieć się trochę więcej na temat tego, jak powstaje zarówno książka, jak i sama jej okładka, która czasem może zapierać dech w piersiach.

Okładka jako drugi co do wagi element książki

Okładka jest bardzo ważnym elementem książki. Zdajemy sobie sprawę z tego, że ważniejsza od niej jest sama treść, jednak nie bez powodu powstało powiedzenie „nie oceniaj książki po okładce”. I chociaż daje nam ono jasno do zrozumienia, aby pod żadnym pozorem tego nie robić, to jednak kiedy idziemy do księgarni z zamiarem znalezienia i kupienia jakiejś ciekawej książki, pierwsza rzecz, jaką widzimy, jest właśnie okładka. Jest ona swoistą wizytówką książki – i choć nie powinniśmy oceniać lektury po tym, co zobaczymy na pierwszy rzut oka, bo książka mająca nieciekawą i niezbyt estetyczną okładkę może okazać się bestsellerem, jednak i tak to robimy.

Drukowanie okładki

Dlatego nie tylko projekt, ale i samo wykonanie okładki jest tak ważne. Jak więc powstaje okładka? Kiedy w drukarni, zajmującej się drukiem książek (na przykład w Studiu Edytor), zakończone zostało drukowanie zawartości książki, pora zająć się samą okładką. Pierwszy krok to przygotowanie kartonu – musi być on odpowiednio docięty i dostosowany do maszyny, na której okładka będzie drukowana. Okładki, ponieważ zazwyczaj są kolorowe, drukuje się na maszynach z czterema modułami, umożliwiającymi odpowiednie ułożenie wszystkich kolorów – chodzi o odpowiednie ułożenie blach, jako że w druku offsetowym jako matrycę wykorzystuje się cienką blachę aluminiową. Takie ułożenie blach jest jednak bardzo trudne i wymaga ogromnych umiejętności oraz doświadczenia – amator, nie znający się na druku offsetowym, może nie zwrócić uwagi na szczegóły, które z pozoru są nieważne, jednak mogą utrudnić klejenie lub docięcie gotowej książki.

 

oprawa ksiazki

Lakierowanie i klejenie

Wydrukowana okładka musi zostać odpowiednio docięta, potem laminuje się ją lub lakieruje (w zależności od zamówienia klienta). Wówczas okładkę pokrywa się bardzo cienką warstwą folii lub lakieru UV. Ostatnimi laty szczególnie popularne stało się tak zwane lakierowanie wybiórcze, nakładane w ściśle określone miejsce, co również wymaga wiele precyzji – wystarczy nawet milimetr różnicy, a cała okładka straci na walorach estetycznych i nie będzie już robiła tak dużego wrażenia, jak było to zaplanowane. Następnie, za pomocą klejarki z klejem rozgrzanym do 100 stopni Celsjusza, łączy się gotową okładkę ze stronami książki i odkłada na około 10 minut, aby klej dobrze związał. Ostatnim etapem jest docinanie książki – egzemplarze docina się z trzech stron (oprócz grzbietu), aby mieć pewność, że produkt będzie idealny.

Drukowanie książek zawsze należy powierzyć sprawdzonej firmie. Drukarnia Studiu Edytor, zajmująca się również wydawaniem książek, dba o jakość wydawanych przez siebie książek nie tylko na poziomie samego druku, ponieważ zajmuje się również przygotowaniem tekstów.

 

27, 08, 2015