Categories
Dom

Upały – jak chronić mieszkanie przed ciepłem

W czasie lata, gdy słońce mocno świeci i nagrzewa każdą powierzchnię, staramy się jak możemy by w naszym mieszkaniu czy domu nie dostało się tych promieni zbyt wiele. Można to zrobić tylko w praktycznie jeden sposób a mianowicie zasłonić wszystkie okna. Sposobów wykonania tej czynności może być wiele.

Rolety

Rolety mogą być montowane wewnątrz lub na zewnątrz budynku i w zależności które to są, różnią się swoją budową i przeznaczeniem. Najlepiej do osłonięcia przed słońcem nadadzą się rolety zewnętrzne metalowe, które całkowicie zamykają okno powodując, że nie tylko słońce się nie dostanie do środka ale też będzie bardzo słaby przebieg powietrza. Wewnętrzne rolety wykonane są z cienkiego materiału, który jest na tyle gęsty, by nie przepuszczać światła. Sprawują się one całkiem dobrze a dodatkowo można je kupić w ogromnej gamie kolorystycznej.

Żaluzje

Ten wynalazek popularny był bardzo w latach 90’tych i spełniał swoją rolę bardzo dobrze, jednak ich mało estetyczny wygląd oraz awaryjność sprawiły, że powoli odchodzą w zapomnienie. Standardowo żaluzje wykonane były z cienkich pasków metalowych zawieszonych poziomo, które mogły zmieniać kąt położenia. Można było więc ustawić je jak się chce i wpuszczać światła ile chcemy. Obecnie żaluzje metalowe są już rzadziej spotykane i zastępują je rolety i kurtyny (żaluzje pionowe).

Kurtyny

Kurtyny to tak naprawdę takie pionowe żaluzje. Składają się one z wielu szerokich pasów materiału lub tworzywa sztucznego, które nakładają się na siebie tworząc jedną całość. Poszczególne pasy można obracać w 180 stopniach dzięki czemu możemy w pełni kontrolować zasłonięcie/odsłonięcie okna. Kurtyny dodatkowo mogą być wykorzystywane w drzwiach. Kurtyny, zaleca się stosować w przypadku dużych okien np. w jakiejś hali lub magazynie. Z powodzeniem można je także stosować w mieszkaniu ale trzeba pamiętać o tym, żeby kurtyny pasowały do stylu pokoju.

Okiennice

Drewniane okiennice, posiadające w sobie kila drewnianych żaluzji to rozwiązanie bardzo popularne w krajach śródziemnomorskich, gdzie nasłonecznienie jest bardzo duże. Pomimo tego, że takie okiennice wymyślono już setki lat temu to w dalszym ciągu jest bardzo praktyczne i cały czas się ich używa. W naszym kraju takie okiennice to jednak rzadkość.

 

19, 07, 2013