Categories
Praca i kariera

Umiejętności w CV

Poszukiwanie pracy może trwać długo, przez co potrafi być męczące. To, że żaden pracodawca nie odpowiada na nasze maile zawierające CV nie musi wcale oznaczać, że nie ma dla nas miejsca a rynku pracy. Zdarza się, że doskonale wykwalifikowane osoby nie znajdują swojego miejsca na rynku poprzez nieumiejętnie wykonane CV.

Przystępując do pisania CV musimy sobie uświadomić funkcję, jaką ono spełnia. Ma w prosty sposób powiedzieć pracodawcy o nas jak najwięcej szczegółów. Musi więc spełniać przyjęte kryteria tak, by rzeczywiście można było szybko ocenić czy jesteśmy do danego stanowiska przydatni, czy też trzeba poszukać innego kandydata. Co ważne, potencjalny pracodawca ma w ręku dużą ilość takich formularzy, więc żadnemu nie poświęca dużej ilości czasu.

 

Umiejętności w CV

Kłopotliwa rubryka

W większości wzorów formularza CV zamieszczona jest rubryka umiejętności. Polacy na ogół nie umieją poprawnie wypełniać CV. Nic więc dziwnego, że nie zawsze wiedzą co takiego wpisać w umiejętnościach. Zazwyczaj (co jest błędem) wpisuje się tam albo bardzo dużą liczbę często nieadekwatnych informacji, albo po prostu kilka oczywistych (takich jak umiejętność koncentracji czy pracy w zespole).

Najlepiej jest zastanowić się przed rozpoczęciem pisania kim się jest, co się potrafi. Dobrze jest wypisać wszystko na kartce papieru. Umiejętności to takie cechy, które przydadzą się przy wykonywaniu pracy. To coś w rodzaju naszych zdolności wynikających zarówno z naszego doświadczenia jak i coś, co jest nam przyrodzone. Właśnie takie informacje należy wybrać z tego opisu. Następnie warto spojrzeć na opis pożądanego stanowiska pracy i wybrać takie umiejętności, które będą idealnie się do tego nadawały.

Jeżeli mamy dużo unikatowych umiejętności, należy je wpisać w pierwszej kolejności kosztem ogólników typu „umiejętność pracy w zespole”. Oczywiście z takich ogólnych umiejętności można korzystać, lecz lepiej rezerwować je na wypadki, w których faktycznie nie mamy już co wpisać w odpowiednią rubrykę. Znajomość siebie i swoich możliwości to w tym wypadku podstawa.

19, 09, 2018