Categories
Zdrowie i samopoczucie

Toryczne soczewki kontaktowe – co należy wiedzieć

Czym jest toryczna soczewka kontaktowa?

Jak wiadomo, każdy rodzaj soczewek ma swoją cechę charakterystyczną. Tak również jest z soczewkami torycznymi, mają one bowiem swój określony kształt. Skąd taka nazwa? Bierze się ona od figury geometrycznej zwanej torus, a swym kształtem przypomina „obwarzanek”.

Tak oto soczewka toryczna przyjmuje kształt obwarzanka przeciętego wzdłuż. Jej kształt sprawia, iż wartość mocy skupiającej lub mocy refrakcyjnej różnią się w zależności od przekroju pionowego i poziomego. Moc refrakcyjna w zależności od obszaru soczewki stopniowo maleje lub wzrasta.

Dla kogo przeznaczono soczewki toryczne?

Taki rodzaj soczewek jest przeznaczony dla osób z wadą wzroku taką jak astygmatyzm. Wady które wiążą się z astygmatyzmem spowodowane są nieprawidłowym ukształtowaniem krzywizny rogówki bądź soczewki oka. Określa się to pojęciami astygmatyzmu rogówkowego, soczewkowego bądź regularnego. W wymienionych przypadkach tej wady, rogówka lub soczewka oka jest zakrzywiona pod takim kątem, że załamanie promieni świetlnych różni się znacząco w płaszczyźnie poziomej i pionowej układu optycznego naszego oka. Przez to może nam się wydawać, że linie pionowe się odchylają, widzimy zamazane obrazy, a także mamy problemy z dostrzeganiem szczegółów. Jak już wcześniej wspomniano soczewki toryczne posiadają różne moce refrakcyjne w przekroju poziomym i pionowym, toteż umożliwia to korekcję wad wynikających z astygmatyzmu.

 

soczewka-kontaktowa

 

Rodzaje soczewek torycznych

Opisywane soczewki, nie s przeznaczone tylko i wyłącznie dla osób cierpiących na astygmatyzm. Wykorzystuje się je również do korekcji innych wad wzroku. Na rynku dostępne są różne warianty soczewek torycznych , poczynając od soczewek jednodniowych, kończąc na tych które możemy wymieniać okresowo, np. co miesiąc. Soczewki toryczne dla astygmatyków są dostępne w wersjach dla krótkowidzów jak i dalekowidzów. Możemy podzielić je także pod względem materiałów z jakich zostały wykonane. Mogą to być zarówno tworzywa miękkie, sztywne tworzywa gazoprzepuszczalne lub tworzywa twarde. Soczewki miękkie są łatwiejsze w użytkowaniu, lecz wymaga się dużej staranności przy dopasowaniu soczewki, tak by była ułożona w właściwej pozycji. Te, które wykonuje się z gazoprzepuszczalnych tworzyw zazwyczaj lepiej utrzymują się we właściwym położeniu jednakże mogą być delikatniejsze i bardziej suche

Jak dopasować soczewki

Oczywiście najlepiej skonsultować się ze specjalistą, a nawet jest to konieczne. Pomoże to w dobraniu odpowiednich mocy korekcji. Dobór soczewek torycznych jest bardziej skomplikowany niż dobór soczewek zwykłych. Wiąże się to z możliwością różnicy wad w obu oczach. Wymaga to także ustalenia mocy torycznej jak i sferycznej. Wizyta u optyka lub lekarza kontaktologa pozwoli precyzyjnie dobrać soczewki. Na rynku dostępne są także kolorowe soczewki toryczne.

23, 01, 2016