Categories
Technologie

Systemy zabezpieczeń – kontrola dostępu

W dzisiejszych czasach dużą uwagę przykłada się do kwestii bezpieczeństwa i ochrony naszych majątków i naszych bliskich. W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie, obecny rynek oferuje nowoczesne systemy zabezpieczeń, m.in. jak systemy identyfikacji osób czy kontroli dostępu, które umożliwiają zapewnienie najwyższego stanu bezpieczeństwa jednocześnie zachowując prostotę ich użytkowania oraz wysoki komfort pracy.

Ostatnimi czasy co krok spotykamy się z tego typu systemami, często nie zdając sobie z tego nawet sprawy – w zakładach pracy, domach czy centrach handlowych.

Jeśli zależy nam na zapewnieniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa, warto pomyśleć o zamontowaniu systemu kontroli dostępu, którego celem jest ograniczenie dostępu do danego miejsca osobom nieupoważnionym. Najprostsza kontrola dostępu składa się z kontrolera oraz czytnika (zestaw ten umożliwia sterowanie drzwiami) i elektrozaczepu bądź zwory elektromagnetycznej (odpowiedzialne za zwalnianie drzwi). Specjaliści rekomendują także zastosowanie zasilania podtrzymującego, które zabezpieczy wejście do chronionego miejsca nawet w przypadku awarii elektrycznej.

W systemach kontroli dostępu najczęściej można spotkać się z takimi, które weryfikują osobę na podstawie karty zbliżeniowej, pinu lub odcisku palca (biometrii). Wybierając system i odpowiednią metodę identyfikacji, powinno się jednak mieć na uwadze, że pewne standardy identyfikatorów zbliżeniowych – kart zbliżeniowych RFID, „dzięki” dostępnej technologii można już skopiować a PIN zgapić lub bezpośrednio udostępnić. W takim razie systemy wykorzystujące czytniki biometryczne i identyfikację na podstawie biometrii (odcisku palca, geometrii twarzy, odcisku dłoni, itp.) są jak na razie najbezpieczniejszym systemem kontrolującym dostęp osób postronnych do danego lokum.

Tak więc wybierając wdrożenie systemu KD, powinno się także zwrócić uwagę na stopień bezpieczeństwa jaki chcemy uzyskać. Na przykład, pilnując dostępu do domu często wybiera się urządzenia na karty RFID lub hasło, gdyż są one tańsze a stopień bezpieczeństwa jaki zapewniają jest wystarczający. Natomiast chroniąc dostęp do serwerowni, gdzie firma czy dana organizacja przechowuje istotne dla niej dane, na pewno dającym większą pewność i wiarygodność rozwiązaniem, będzie zastosowanie czytników biometrycznych. Najbardziej nowoczesne czytniki biometryczne umożliwiają już nie tylko skanowanie odcisku palca lecz także wewnętrznej warstwy naskórka, układu żył i naczyń krwionośnych. Tak zaawansowana biometria gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa. Do tej pory nie udało się oszukać systemu wykorzystującego właśnie takie technologie.

20, 02, 2013