Categories
Firma

Systemy motywacyjne w firmach

Problematyka skutecznego motywowania do pracy to zagadnienie, którym zainteresowani są przede wszystkim kierownicy i liderzy zespołów w firmach. Dobrze zmotywowany i efektywnie wykonujący swoje zadania pracownik, to gwarancja najwyższej jakości pracy oraz dotrzymania terminów realizowanych projektów.

Płacowe czynniki motywujące

Planując system motywacyjny w firmie, należy pamiętać o tym, że w pierwszej kolejności muszą zostać zaspokojone płacowe czynniki motywujące. Pracujemy przecież po to, aby zarobić pieniądze. Pracownik który nie jest zadowolony ze swojej pensji, w krótszej lub dłuższej perspektywie czasu, zacznie rozglądać się na rynku pracy za właściwą dla siebie ofertą, a dotychczasowej pracy nie będzie wykonywał na 100 procent swoich możliwości. Z tej to przyczyny płacowe czynniki powinny zostać zaspokojone w pierwszej kolejności. Istotna jest więc rozmowa z poszczególnymi osobami, której celem jest przede wszystkim poznanie ich oczekiwań co do swojego wynagrodzenia.

Pozapłacowe czynniki motywujące

Dobrym uzupełnieniem systemu motywacyjnego są różnego rodzaju pakiety socjalne dla pracowników, zaczynając od najbardziej popularnej prywatnej opieki medycznej dla pracowników i ich rodzin, poprzez wejściówki do różnego rodzaju obiektów sportowych, aż po żłobki czy przedszkola zorganizowane na terenie zakładu pracy.

Dobrą praktyką jest również wprowadzenie różnego rodzaju nagród za pomyślnie zrealizowany projekt, czy dobrze zakończony rok. Nagrodą taką może być w najprostszym przypadku premia lub na przykład bony do wykorzystania w wybranych sieciach sklepów. Ciekawą opcją jest również organizacja wyjazdów motywacyjnych i nagrodowych (zwanych wyjazdami incentive). Wycieczki takie łączy się z atrakcjami podnoszącymi u uczestników poziom adrenaliny, np.: wspinaczka, nurkowanie, rafting, przejazdy samochodami terenowymi przez niedostępne i trudne tereny, czy zwiedzanie zapomnianych przez cywilizację zakątków świata. W programie imprezy zaplanować można różnego rodzaju zabawy team-builidngowe, dzięki czemu wyjazd nie tylko wpłynie pozytywnie na motywację pracowników, ale również dodatkowo scali i zintegruje zespół. Planując tego typu wyjazd, warto skorzystać z pomocy firm, które pomogą w wyborze miejsca, zaproponują ciekawy program i kompleksowo zajmą się organizacją imprezy dostosowanej do indywidualnych potrzeb naszej firmy.

System motywacyjny powinien uwzględniać wspomniane powyżej czynniki płacowe i pozapłacowe, powinien też premiować najlepszych oraz wzmacniać pozytywne bodźce wśród pracowników. Zainwestowane w ten sposób środki zaowocują zadowoloną i dobrze zmotywowaną kadrą, wpłyną korzystnie na wizerunek firmy i w konsekwencji przyniosą relatywne zyski w przyszłości.

Więcej informacji na temat motywacji i organizacji wyjazdów motywacyjnych znaleźć można na stronie firmy  Grupa Adventure Planet z Poznania.

29, 01, 2014