Categories
Firma

Samodzielna księgowość? – Dam radę

Wielu przedsiębiorców zaczynając przygodę z samodzielną księgowością, zadaje sobie pytanie, czy dam radę? Okazuje się, że prowadzenie rozliczeń finansowych firmy nie jest takie trudne. Z pomocą właścicielom firm przychodzi wiele narzędzi np. system do fakturowania wyposażony w funkcje ułatwiające księgowanie dokumentów. Gdzie znaleźć takie oprogramowanie i jak z niego skorzystać?

O czym trzeba pamiętać, prowadząc samodzielną księgowość?

Samodzielne prowadzenie księgowości wydaje się dużym wyzwaniem. Wielu przedsiębiorców obawia się, czy sobie z nim poradzi. Największe obawy budzą często zmieniające się przepisy prawa, a co za tym idzie zwiększone ryzyko popełnienia błędów przy księgowaniu. Pomyłki wiązać mogą się z nieprzyjemnościami ze strony fiskusa. Rozwiązaniem tych programów jest jednak przyswajanie na dobry i sprawdzony system do fakturowania. Ważne jest, aby posiadał on funkcje ułatwiające księgowanie dokumentów. Dzięki temu ryzyko błędu jest wyeliminowane do minimum. Pomogą one również wywiązać się z podstawowych obowiązków przedsiębiorcy, do których zalicza się:

 • odprowadzanie zaliczek na podatek dochodowy,
 • składanie deklaracji VAT oraz odprowadzanie kwoty podatku do właściwego urzędu skarbowego (w przypadku podatników podatku VAT),
 • opłacanie składek ZUS,
 • drukowanie i przechowywanie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

samodzielna księgowość

Programy księgowe desktopowe czy online?

System do fakturowania może mieć dwie firmy. Pierwszą opcją dostępną dla przedsiębiorców są programy desktopowe, czyli te na komputer. Charakteryzują się one tym, że można z nich korzystać tylko na urządzeniu stacjonarnym, na którym zostały zainstalowane. Ta cecha sprawia, że z programów tego typu nie można korzystać poza biurem. W efekcie uważane są one za mniej wygodne i praktyczne. Obecnie desktopowe systemy do fakturowania zastępowane są tymi online. Działają one w chmurze, dzięki czemu dostęp do dokumentów księgowych możliwy jest z każdego urządzenia (również mobilnego) zawsze, jeśli posiada ono dostęp do Internetu. Tego typu programy wyróżniają się też niższą ceną oraz są dostosowane do potrzeb mikro i małych firm, więc stanowią doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcę samodzielnie prowadzić małą księgowość online.

Zalety oprogramowania online

Księgowość internetowa to popularna nazwa dla programów do samodzielnego księgowania. Skorzystać z niej może każda firma bez względu na to, czy rozlicza się na zasadach ogólnych, czy podatkiem liniowym. Najczęściej z zalet oprogramowania online do księgowości korzystają mikro i małe firmy. Dzięki księgowości online mogą oni samodzielnie prowadzić rozliczenia z fiskusem, wystawiać faktury, generować deklaracje ZUS, a tym samym oszczędzać na wynajmie zewnętrznego biura księgowego. Oszczędność to jednak tylko jedna z wielu zalet systemu do fakturowania. Jako kolejne również ważne wymienia się:

 • łatwe wystawianie faktur i rachunków,
 • automatyczne księgowanie dokumentów,
 • wysyłanie deklaracji do urzędu bez wychodzenia z domu – odpowiadają za to automaty rozliczające Twoją firmę z ZUS i Fiskusem,
 • praktyczne integracje z e-sklepami i serwisami aukcyjnymi np. Allegro,
 • przydatne narzędzia takie jak CRM i magazyn,
 • pomocne analizy finansowe,
 • bezpłatne aktualizacje systemu do najnowszych przepisów prawa podatkowego,
 • działanie zgodnie z obowiązującym prawem,
 • nielimitowane wsparcie ekspertów księgowych.
28, 08, 2020