Categories
Zdrowie i samopoczucie

Rodzaje pianek w poduszkach ortopedycznych

W przypadku poduszek ortopedycznych wyróżnia się przede wszystkim dwa rodzaje pianek. Są to tradycyjne pianki poliuretanowe oraz visco elastic, które można także spotkać pod nazwą „memory”, a także z pamięcią kształtu i termoplastyczne. Ich zaletą jest to, że dopasowują się do ciała osoby, która na niej śpi.

Tradycyjne pianki cechują się sprężystością i innym rodzajem podparcia. Występuje w sposób nieco bardzie punktowy. Przekłada się to na dobry komfort snu. Dobrej jakości pianka sprężysta posiada bardzo podobną trwałość do visco elastic. Jeśli nie wiesz czym jest poduszka ortopedyczna, zanim przejdziesz dalej, przeczytaj koniecznie  mój artykuł: http://artelis.pl/artykuly/62778/Czym-jest-poduszka-ortopedyczna.

Pianka Visco elastic

Visco elastic – tego rodzaju produkt posiada wiele odmian. Dużo do powiedzenia mam sam producent, jak i skład chemiczny. W celu wyprodukowanie dobrej cisco elastic należy spełniać szereg rygorystycznych warunków, proces jest trudny. W rezultacie tego rodzaju pianki mogą drastycznie różnić się jakością. Jako ciekawostkę można dodać, że jest określana mianem „kosmicznej” pianko, ponieważ stosowano ją i dalej się stosuje w NASA. Pełni tam poważne zadanie. Przy starcie promu ma zapewnić astronaucie równomierny nacisk na fotel. Jest to kluczowa kwestia, ponieważ tylko wtedy przeciążenia nie będą w aż tak dużym stopniu odczuwalne dla organizmu.

Informacja ta nie została podana bez podstawnie, ponieważ daje to także zaletę poduszkom ortopedycznym wykonanym z tego rodzaju pianki. W minimalnym stopniu jest odczuwalny jest nacisk pianki „memory”, ponieważ w momencie stykania się z ciałem wytwarza dużo mniej naprężone odkształcenia.

pianka

Kolejną właściwością pianki z pamięcią jest fakt, że mięknie pod wpływem ciepła. Dobrą stroną tego jest na pewno to, że staje się delikatniejsza. Do negatywnych skutków zalicza się, że może za bardzo mięknąć podczas snu.

Renomowane firmy w swoich produktach visco elastic stosuje tzw. Temp Control. Oznacza to, że poduszka posiadają umiarkowaną podatność na temperaturę. Można ją dodatkowo prać. Jest to duża rzadkość wśród konkurencyjnych produktów.

Wniosek z tego porównania na pewno nie jest jednostronny. Trudno jest powiedzieć, która z nich będzie idealna. Na korzyść visco elastic przemawia to, że jest dużo bardziej zaawansowana pod względem chemicznym i technologicznym. Poduszki ortopedyczne wykonane z tradycyjnej pianki posiadają także bardzo wielu zwolenników. Może decydować to, że na rynku są od ponad 30-stu lat.

Jak podjąć decyzje

Warto poruszyć kwestię różnicy poduszki z pianki wycinanej od tych z pianki odlewanej. Tutaj zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie produkt z poduszki odlewanej. W drugim typie mogą dużo łatwiej rozmnażać się drobnoustroje. Jest także gorsza w konserwacji. Wszystko przez nieco „poszarpaną” strukturę. Za taką poduszkę przyjdzie zapłacić ok. 100 zł.

Właśnie w taki sposób przedstawiają się rodzaje pianek w poduszkach ortopedycznych. Mimo wszystko może wyjść, że dla Ciebie będzie odpowiedni zupełnie inny typ, niż tutaj został „pochwalony”. Najważniejsze są indywidualne predyspozycje, a do nawet najlepszej poduszki ze znakomitej pianki ciało musi się przyzwyczaić.

17, 11, 2014