Categories
Sport

Pulsometry – co warto wiedzieć – czyli ciekawostki i praktyczne informacje

Ciekawostką szczególnie dla mężczyzn będzie to, „Kobiety biegają lepiej!”. Tak Drodzy Panowie, Panie pokonują dłuższe trasy od Was, bo lepiej „panują nad tempem”! Zdaniem autorki książki „Runner’s World Book Komplet Running” Amby Burfoot, zachowanie mężczyzn w czasie biegania można ( śmiało!) porównać do zachowania na ringu. W opinii tej samej autorki, kobieta spostrzega bieganie jako „nagrodę samą w sobie”!

Zajrzyjmy na chwilę do statystyk. Stale wzrasta liczba kobiet, które biegają! Panie biegają, bo chcą zgubić „wałeczki tłuszczu” ( największy odsetek kobiet). Chcesz poznać kolejną ciekawostką dotyczącą biegania? Otóż bieganie wpływa na Nas w taki sam sposób jak sterydy! Różnica polega na tym, że nie musimy obawiać się żadnych skutków ubocznych. Eksperci dowiedli, to właśnie bieganie pozwala nam zgubić najszybciej nadmiar tkanki tłuszczowej i „przerobić ją” na mięśnie. W czasie biegania rośnie nasza tkanka mięśniowa, kondycja i pewność siebie! Brakuje Ci motywacji do biegania? Biegaj w towarzystwie! Towarzystwem może być nawet Twój pies!

biegająca kobieta
Uśmiech na twarzy to standard u biegaczek?

Czas porozmawiać o pulsometrach. Pierwsza praktyczna informacja dla Ciebie jest taka: Pulsometry są coraz tańsze! Początkujący biegacze na początku kupują buty do biegania ( nie na przypadkowej aukcji internetowej a w profesjonalnym sklepie sportowym) a następnie pulsometry – Ty też możesz!

Uważasz, że nie ma sensu kupować pulsometr, bo biegasz sporadycznie? Czy wiesz, że to właśnie pulsometr ma Twoje serce pod kontrolą! Nie ryzykuj nawet w czasie tych okazjonalnych treningów.

Kupiłeś już pulsometr lub na poważnie rozważasz jego zakup? Poznaj mechanizm jego działania! Wszystkie pulsometry działają w taki sam sposób! A mianowicie opisują one dwa ważne parametry dla każdego biegacza ( biegaczem jestem nawet wtedy, gdy biegasz tylko raz w tygodniu).

Pierwszy parametr to ilość – ilość pokonanych pokonanych kilometrów. Drugi – jakość – Jak intensywny był Twój bieg? Jak powinniśmy biegać? Po pierwsze powinniśmy biegać długo ( Zależy Ci na utracie tkanki tłuszczowej? Twój trening powinien trwać minimum pół godziny!) i umiarkowanie ( Na początku uprawiamy marszobieg!).

Wybrany przez Ciebie pulsometr na pewno ma czujnik – czujnik może zostać umieszczony na pasku – sprawdź czy ma baterie! Sprzedawce zapytaj o to, jak często będziesz musiał dokonywać wymiany?

Tmax – Co to takiego? To Twoje maksymalne tętno! W jaki sposób je określić, od czego będzie ono zależało? Wpływ na wartość maksymalnego tętna ma kilka czynników: wiek, kod genetyczny i nasza kondycja! Uzupełnij wzór i poznaj odpowiedź na pytanie, jakie jest moje maksymalne tempo? 220 – Twój aktualny wiek = Tmax. Dlaczego określenie tętna maksymalnego dla biegacza jest tak ważne? Nie chcesz się przecież zmęczyć po kilku minutach biegu i odpoczywać bardzo długo! Przydarzyło Ci się przetrenowanie ( to bardzo częste wśród początkujących biegaczy!). Wybierz się na masaż lub weź kąpiel w solance ( kąpiel w soli możemy przygotować w zaciszu domowym!).

Więcej o bieganiu z pulsometrem przeczytasz [TUTAJ].

12, 08, 2013