Categories
Firma

Przygotowanie faktury prosto i szybko

Obowiązkiem każdej osoby prowadzącej własną działalność gospodarczą, po wykonaniu usługi bądź sprzedaży własnego produktu jest wystawienie dokumentu sprzedażowego.

Dokumentem takim może być rachunek lub faktura VAT (w przypadku podmiotów będących płatnikami podatku VAT).

Nabywca zazwyczaj będzie domagał się od nas otrzymania dokumentu sprzedażowego, gdyż jest on konieczny na przykład do uwzględnienia poniesionych kosztów przy rozliczaniu podatku dochodowego od prowadzonej działalności oraz przy odliczaniu podatku VAT.

Duże firmy posiadają najczęściej rozbudowane programy księgowe pozwalające na między innymi wygenerowanie faktur VAT. Programy wspomagają nie tylko wystawianie dokumentów sprzedażowych, ale również księgowanie czy prowadzenie magazynu i obsługiwane są zazwyczaj przez osoby zajmujące się w firmach księgowością. W przypadku średnich i małych, często jednoosobowych firm, zakup dużego programu księgowego często jest nieopłacalny.

Programy do fakturowania

Alternatywą dla małych firm jest w tym przypadku tworzenie dokumentów „ręcznie”, np. za pomocą pakietu biurowego, na podstawie przygotowanego wcześniej szablonu dokumentu lub skorzystanie z oprogramowania dedykowanego tylko i wyłącznie do fakturowania.

Ręczne tworzenie faktur jest dość pracochłonne i przy dużej liczbie dokumentów w miesiącu, jest dość uciążliwe. Na dłuższą metę, rozwiązanie to nie jest stosowane. Programy do wystawiania faktur, za stosunkowo niewielką cenę, pozwalają natomiast znacznie skrócić czas poświęcany przez przedsiębiorcę na wystawienie rachunku czy faktury.

Możliwość przygotowania bazy klientów / kontrahentów z którymi współpracujemy, listy sprzedawanych towarów czy oferowanych usług, rozbudowana konfiguracja pozwalająca na definiowanie stawek podatku VAT oraz możliwość skorzystania z kilku wybranych szablonów wyglądu dokumentów, to podstawowe i najczęściej oferowane funkcjonalności tego typu oprogramowania. Kupując program do fakturowania, warto zwrócić też uwagę czy razem z programem dostarczany jest obszerny podręcznik użytkownika oraz na typy obsługiwanych w oprogramowaniu faktur (ma to szczególne znaczenie, jeśli prowadzona przez nas działalność wymaga wystawiania nietypowej faktury). Istotną kwestią jest również kwestia licencji oraz ceny za program.

Więcej informacji na temat oprogramowania do fakturowania, przeczytać można na portalu finansowym Finansis.

30, 01, 2014