Categories
Sport

Przekąski dla sportowca amatora.

Nie tylko zawodowiec, ale także amator sportu powinien dbać o prawidłową dietę, zaspokajającą wszystkie potrzeby żywieniowe organizmu poddawanego intensywnemu wysiłkowi. Odpowiednia podaż niezbędnych składników odżywczych zapewnia siłę w trakcie treningu, stymuluje przyrost masy mięśniowej, ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej i wspomaga proces regeneracji. To wszystko przekłada się na lepsze wyniki sportowe, a przecież to właśnie progres jest celem podejmowania jakiejkolwiek formy aktywności fizycznej, nawet na poziomie amatorskim. Jakie przekąski sprawdzą się w diecie sportowca amatora? Odpowiedź znajdziesz poniżej. 

Już na wstępie wypada wyraźnie zaznaczyć, że podstawowym źródłem składników odżywczych powinny być dania i potrawy przygotowywane zgodnie z elementarnymi założeniami zdrowej, prawidłowo zbilansowanej diety. Często okazuje się jednak, że znalezienie czasu na przygotowanie zdrowych posiłków graniczy z cudem, zwłaszcza w przypadku sportowców amatorów, którzy swoją pasję muszą godzić z życiem zawodowym. Chcąc uzupełnić poziom kluczowych składników odżywczych, warto sięgnąć po przekąski przygotowane specjalnie z myślą o potrzebach osób aktywnych. Batony proteinowe to jeden z podstawowych wyborów, jednak należy podkreślić, że lista dostępnych opcji jest znacznie dłuższa.

Przekąski dla sportowca
Źródło: Materiał Partnera

Jakie składniki odżywcze powinien uwzględnić w swojej diecie sportowiec amator?

Zdrowa dieta nie powinna wykluczać żadnego z makroskładników. Dotyczy to także jadłospisu sportowca. Warto jednak pamiętać, że wraz ze wzrostem aktywności fizycznej, zmianie ulega bilans poszczególnych substancji odżywczych. Z punktu widzenia osoby stawiającej na intensywną aktywność, kluczowe znaczenie mają węglowodany i proteiny. 

Węglowodany uczestniczą w metabolizmie białka i tłuszczów. Są kluczowym paliwem dla organizmu, które zapewnia energię w trakcie treningu, a po sesji treningowej – przyspiesza regenerację organizmu i odbudowuje zapasy glikogenu wątrobowego i mięśniowego.Proteiny stanowią podstawowy budulec tkanki mięśniowej. Odpowiednia podaż tego makroskładnika pozwala zbudować muskulaturę i warunkuje prawidłowy przebieg procesów regeneracyjnych. 

Przekąski dla sportowca amatora – jakie wybrać?

Mając na uwadze specyficzne potrzeby żywnościowe sportowców, łatwo można dojść do wniosku, że najlepsze przekąski to batony proteinowe i energetyczne. Oba produkty mogą pełnić funkcję posiłku przedtreningowego i potreningowego. Odpowiednio zbilansowane makroskładniki i cenne witaminy (zwłaszcza z grupy B), stanowią istotne wsparcie dla każdego, kto rozpoczyna swoją przygodę ze sportem.

Przekąski nie muszą służyć wyłącznie suplementacji składników odżywczych. Można po nie sięgnąć zawsze wtedy, gdy mamy ochotę na coś pysznego. Batony czekoladowe i karmelowe nie są dobrym wyborem dla sportowców. Dużą zawartość cukru, oleju palmowego i tłuszczów trans należy rozpatrywać w kategorii czynnika dyskwalifikującego. Lepiej sprawdzą się wafle w czekoladzie, zwłaszcza ryżowe. Taki przysmak składa się z naturalnych składników. Stanowi bogate źródło błonnika pokarmowego, a niewielki dodatek wysokiej jakości czekolady znacząco podkręca ich smak. To wyśmienita przekąska, która sprawdza się zawsze wtedy, gdy pojawia się ochota na coś słodkiego. 

19, 05, 2023