Categories
Nauka

Priorytet w nauce języków obcych

Czy nauka języka powinna stać się dla nas priorytetem czy też powinniśmy traktować ją jak każdy przedmiot szkolny? Na pewno zasługuje na więcej uznania i poświęcenia uwagi niż robiliśmy to do chwili obecnej. Musimy zdawać sobie sprawę, że nawet w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej o pracę możemy być poproszeni o zaprezentowanie własnych umiejętności i wówczas możemy rozczarować naszego pracodawcę jeśli nie zaprezentujemy się na odpowiednim poziomie lub nasza prezentacja nie będzie na tyle przekonująca żeby wybić nad z tłumu konkurencji.

Musimy bardzo płynnie władać słownictwem, bo on pokazuje nasze bogactwo, lecz trzeba także wplatać poprawność gramatyczną, bo bez tego nasze słowa są puste i mogą być niezrozumiałe przez odbiorcę lub mylnie odebrane. Trzeba zatem ważyć każde zdanie przez nas wypowiedziane, bo nie da się już go cofnąć i może być ciężko naprawić ewentualne błędy.

Od małych lat, najpierw poprzez zabawę a potem poprzez systematyczne nauczanie w szkole powinniśmy szlifować te umiejętności, bo nigdy nie wiemy w jakich okolicznościach i w jakim stopniu może okazać się ten język przydatnym a wręcz bezcennym.

Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest nauka poprzez internetowe kursy. Dużo czasu spędzamy przed ekranem monitora, dlatego ta opcja wydaje się być tak korzystna. Coraz więcej możliwości dostarcza świat Internetu i szkoda byłoby nie wypróbować przynajmniej niektórych z nich. W sieci możemy spotkać wiele kursów, tłumaczy z jednego języka na drugich nawet z rodowitą wymową.

Szczególnie ten ostatni aspekt jest wart uwagi, bo nie potrzebujemy mieć tak zwanego native speakara, aby płynnie wymawiać określone słówka czy zwroty. Wielu zastanawia się czy ma to w ogóle sens a jeśli już tak to jak długo taka nauka potrwa i czy oprócz własnego uczestniczenia trzeba też będzie inwestować fundusze?

Wszystko zależy do jakiego poziomu planujemy dojść i przy użyciu jakich metod. Jeśli chcemy poznać tylko podstawy w dziedzinie komunikacji to nie będzie niezbędne dodatkowe nauczanie czy profesjonalne kursy, lecz zwykłe tutoriale, których nie brak w sieci. Jeśli jednak mamy zamiar porozumiewać się w biznesie z innymi osobami z branży to musimy poprzez poziomy A1, A2, B1, B2 oraz C1 [tzw. techniczny] sumiennie przygotowywać się do każdego z nich i zyskiwać na doświadczeniu.

15, 12, 2012