Categories
Dom

Posadzka w garażu i kotłowni

Specyfika odpowiedniej podłogi w garażu i kotłowni nie jest i nie może być jednakowo traktowana. Warunkują ją zupełnie inne wyzwania jakim musi sprostać. Podłoga garażowa musi mieć odpowiednią wytrzymałość na ścieranie czy działanie chemikaliów, podłoga w kotłowni absolutnie nie może być palna nawet w najmniejszym stopniu.

 

Podłogę w kotłowni bardzo często stanowi sam beton nawet bez specjalnego wykończenia. Należy tylko pamiętać o optymalnym zabezpieczeniu pieca, najprościej i najtaniej można to zrobić przez położenie stalowej blachy ( o grubości 0,7 mm) tak by pokrywała podłogę wokół kotła na minimum pół metra od każdej jego krawędzi.

Na posadzkę w kotłowni można również wykorzystać płytki ceramiczne, kamienne i lastryko, jednak poniesione na to koszty wydają się bardziej adekwatne do wymagań estetycznych użytkownika niż wytrzymałości i funkcjonowania podłoża.
Należy również pamiętać, że co jakiś czas woda z instalacji grzewczej musi być spuszczana z rury, dlatego podłoga powinna mieć specjalną studzienkę kanalizacyjną o pojemności równej pojemności największego kotła, ale nie większej niż dwa metry sześcienne.

Podłoga stanowiąca podstawę dobrego funkcjonowania garażu, jak była mowa wcześniej, musi być odporna na chemikalia i ścieranie, powinna także być ułożona spadkowo żeby umożliwić wodzie spływanie do kanalizacji. W przypadku wyboru odpowiedniej podłogi garażowej możliwości jest kilka:

Podłoga betonowa;
Betonowa wylewka jest najtańszym i najpowszechniej stosowanym podłożem garażu. Dłuższe użytkowanie tego typu podłogi wykazuje jednak jej niższą odporność na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, pyli i łatwo wchłania wilgoć.
Impregnacja jest najczęściej stosowaną i najtańszą metodą utrwalania podłoża. Jednym z jej zalet jest łatwość samodzielnego nałożenia i ochrona przed wilgocią. Posadzki jednak nie wzmocni, chyba, że będzie to beton polerowany.Dzięki niemu uzyskamy twardą powierzchnię posadzki, odporną nawet na bardzo intensywny ruch pojazdów czyli pękanie, zaplamienia, uszkodzenia mechaniczne. Polerowanie betonu daje efekt porównywalny kamiennym podłogom, polega na naprzemiennym polerowaniu i szlifowaniu odpowiednimi narzędziami warstw betonu.

Posadzka z płytek ceramicznych jest najbardziej wytrzymała, szczególnie z gresu technicznego. Gres polerowany jest trwały i świetnie się prezentuje, ale jest śliski, natomiast gres matowiony, techniczny, jest mrozoodporny, wytrzymuje duże obciążenia, nie ściera się i nie plami.

Posadzki żywiczne wytwarzane są dzięki żywicy epoksydowej lub poliuretanowej wykorzystywanej do tworzenia posadzek bezspoinowych, bardzo gładkich, odpornych na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne, działanie przeróżnych chemikaliów. Tego typu nawierzchnie wymagają uprzedniego oczyszczenia podłoża pod ciśnieniem wodnym. Choć mniej ważną, ale dla wielu użytkowników istotną zaletą nawierzchni epoksydowych jest łatwość jej barwienia. Mogą mieć dowolny kolor a nawet wybrane przez nas wzory.

01, 05, 2013