Categories
Pieniądze

Podstawowe zasady inwestowania na giełdzie

Inwestowanie na giełdzie może przynieść znaczące zyski, ale także i straty. Nie zawsze da się ustrzec przed błędnymi decyzjami, warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które mogą pomóc uchronić się przed dużymi stratami. Kluczem do sukcesu jest na pewno inwestowanie bezpiecznie w horyzoncie długoterminowym.

Przede wszystkim emocje nie są dobrym doradcą, także podczas inwestowania na giełdzie. Zwykle w okresie hossy nakazują one kupowanie akcji, kiedy robią to w zasadzie wszyscy, a w czasie spadku indeksów sprzedawać je jak najszybciej. Jest to charakterystyczne zwłaszcza dla nowicjuszy, którzy swoje oszczędności lokują bezpośrednio na giełdzie lub w funduszach akcyjnych i oczekują szybkich zysków. Tymczasem nawet w czasie bessy nie należy panikować, tylko spojrzeć na sytuację z dystansu. Być może jest to właśnie właściwy moment na zainwestowanie z akcje po atrakcyjnej cenie.

zasady inwestowania na giełdzie
Więcej o inwestowaniu na Terazbiznes.pl – inwestowanie na giełdzie przez internet

 

Przed przystąpieniem do inwestowania warto mieć własną strategię i założenia. Łatwiej wówczas podejmować decyzje i nie dać się ponieść emocjom. Dobrze jest określić np. horyzont inwestycyjny, czyli okres, przez który akcje danej spółki nie zostaną sprzedane. Im jest on krótszy, tym zazwyczaj większe jest ryzyko straty. Wynika to z faktu, że po spadkach jest mniej czasu na ich odrobienie.

Ponadto przed podjęciem ostatecznej decyzji o kupnie danych akcji warto zapoznać się z działalnością danej spółki i gałęzi przemysłu,w której ona działa. Guru inwestorów Warren Buffet, był zdania, że „nie inwestuje się w to, na czym się nie zna”. Taka wiedza na temat danego rynku pozwoli na utwierdzenie się w decyzji lub na odstąpienie od niej. Przy tym nie należy się sugerować pod żadnym pozorem sugestiami innych osób, które mogą działać celowo na niekorzyść inwestora.

Trzeba stawiać przede wszystkim na spółki mocne na rynku, które posiadają niezłe wyniki finansowe, a których akcje są niedowartościowane. Do tego niezbędna jest podstawowa wiedza na temat giełdy i wskaźników takich jak C/Z czy C/WK. Istotne jest także to, która spółka systematycznie wypłaca dywidendy i czy jej polityka jest jasna i przejrzysta. Decyzje najlepiej jest podejmować w horyzoncie długoterminowym.

Dużo osób popiera także podstawowy błąd i inwestuje na giełdzie wszystkie swoje oszczędności. Inwestorzy skuszeni wysokimi skupami zwrotu nieraz lokują wszystkie dostępne środki w akcjach lub agresywnych funduszach. Ci mniej roztropni potrafią dodatkowo wspomóc się lewarem, czyli kredytem na inwestycje. Gra na giełdzie niesie ze sobą dużą dawkę ryzyka, więc nietrudno o utratę oszczędności całego życia w ciągu jednej chwili. Nie wolno pod żadnym pozorem więc inwestować akcje czy fundusze wszystkich pieniędzy. Popularna zasada głosi, że w akcje powinno się inwestować jedynie jedną trzecią nadwyżek finansowych, czyli oszczędności bez, których inwestor jest w stanie się obyć przez najbliższy okres czasu. Pozwala to w czasie trudniejszego okresu na giełdzie dokupić dodatkowych akcji lub szukać nowych sposobów na inwestowanie.

12, 08, 2016