Categories
Biznes

Podatek od darowizny

Obdarowano Cię ostatnio darowizną? Nie wiesz jak się z tego rozliczyć? Nie wiesz czy musisz zapłacić od niej podatek. Oto odpowiedź.

Darowizna to rodzaj umowy cywilnej. Określa się w niej, co i komu przekazujemy nieodpłatnie. Zasadniczo od darowizny trzeba odprowadzić podatek. Kwotę oblicza się poprzez zsumowanie darowizny przez jedna osobę na przestrzeni 5 lat. Ale darowizny do pewnej kwoty są zwolnione z podatku. Są one różne dla poszczególnych grup podatkowych:

• I grupa podatkowa

Zalicza się do niej małżonków, zstępnych (dzieci, wnuki), wstępnych (rodzice, dziadkowie), pasierba, pasierbicę, rodzeństwo, ojczyma, macochę, zięcia, synową i teściów.

Kwota wolna od podatku, dla obdarowanego przez jedna osobę z tej grupy, wynosi 9637 złotych.

• II grupa podatkowa

To zstępni rodzeństwa (siostrzeńcy, bratankowie), rodzeństwo rodziców, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych.

W tej grupie kwota wolna od podatku wynosi 7276 złotych.

• III grupa podatkowa

Są to pozostałe osoby np. spoza rodziny. W tej grupie, darowizna, nie można przekroczyć kwoty 4902 złote.

Istnieje możliwość skorzystania ze specjalnego zwolnienia dla najbliższej rodziny. Jest to tak zwana zerowa grupa podatkowa. Zalicza się do niej osoby z pierwszej grupy podatkowej np. małżonek, dzieci, wnuki, matka, ojciec, dziadek, babcia, rodzeństwo. Nie trzeba płacić podatku, bez względu na kwotę darowizny, jeśli dopełni się formalności w urzędzie skarbowym.

W ciągu 6 miesięcy od otrzymania darowizny, trzeba złożyć w urzędzie skarbowym formularz SD-Z2. Dodatkowo pieniądze muszą być przekazane przelewem bankowym lub przekazem pocztowym. Jeśli nie zdąży się tego zgłosić, darowizna będzie opodatkowana na zasadach z I grupy podatkowej. W zależności od kwoty na 3, 5, lub 7 procent.

12, 05, 2013