Categories
Dom

Pleśń w mieszkaniu

Wiele osób narzeka na pojawianie się grzyba oraz pleśni w ich mieszkaniu lub domu. Najczęściej problemy pojawiają się w sezonie zimowym, kiedy to większość osób nie wietrzy mieszkania, aby nie obniżyć temperatury.

Brak odpowiedniej wentylacji to tylko jeden z czynników powodujących pleśń. Kolejnymi są: duża wilgotność powietrza, niewystarczające nasłonecznienie pokoju oraz niska temperatura (poniżej 20 stopni Celsjusza). Zimne, zawilgocone ściany są idealnym miejscem na rozwój pleśni. A jak ją rozpoznać? Jest to najczęściej charakterystyczny nalot białym, szarym lub oliwkowozielonym na ścianach. Grzyb domowy często ma ciemniejszą barwę, niekiedy wpadającą w czerń.

Ten specyficzny, białawy nalot jest nie tylko nieestetyczny, ale również niezdrowy. Koniecznym jest wspomnienie konsekwencjach zdrowotnych, jakie niosą za sobą rozwijający się grzyb oraz pleśń. Grzyb domowy emituje miliony zarodników, które mogą bardzo negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców. Zagrożony jest przede wszystkim układ oddechowy, nerwowy, oddechowy i hematologiczny. Dolegliwości, które często występują u osób mieszkających w zagrzybionym mieszkaniu to przede wszystkim: różnego rodzaju bóle mięśni i stawów, nasilenie astmy u chorych i problemy z oddychaniem, pojawienie się częstych mdłości, depresja, bezsenność, zapalenie zatok, zmęczenie i ogólne osłabienie organizmu, zatrucia żołądkowe, a nawet uszkodzenia wewnętrznych narządów (np. wątroby poprzez mikotoksyny, które wydzielane są przed grzyby).

Jak usunąć pleśń?

Kiedy zauważymy pierwsze oznaki występowania pleśni na ścianach warto już wtedy rozpocząć z nim walkę. Do wyboru jest wiele środków chemicznych, ale także sprawdzone sposoby domowe, które są bezpieczniejsze dla zdrowia lokatorów. Przede wszystkim pierwszym krokiem, jaki należy podjąć jest zeskrobanie nalotu i grzybni ze ścian. Jest to obowiązkowe i nigdy nie wolno omijać tego kroku, gdyż następne wykonane czynności nie będą miały wystarczająco silnego działania. Po mechanicznym zeskrobaniu pleśni warto użyć roztworu wody z octem w proporcji 4:1. Taki zabieg zmieni środowisko życia grzybni za kwaśne, co uniemożliwi jej dalszy rozwój. Jest to z pewnością jeden z najszybszych i najtańszych sposobów na usuniecie grzybni. Jeżeli jednak zapach octu jest dla lokatorów nie do wytrzymania warto zastosować inną metodę. Świetnym rozwiązaniem będzie roztwór wody i ekstraktu z nasion grejpfruta. Na pół litra wody trzeba dodać ok. 10 kropel ekstraktu z grejpfruta. Nie da się zaprzeczyć, iż ten sposób jest dużo przyjemniejszy w użyciu. Jest nie tylko bezpieczniejszy niż środki chemiczne, ale przede wszystkim bezzapachowy, bezbarwny i skuteczny.

Kolejnym sposobem wartym wypróbowania to olejki eteryczne. Z pewnością olejek z drzewa herbacianego nie zawiedzie nikogo. Ma on bardzo silne działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. Wykorzystywany jest m. in. w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym, jako genialny środek do walki z tłustą, trądzikową cerą oraz z grzybicą np. stóp. Dlatego warto dodać kilka kropel olejku z drzewa herbacianego do wody z mydłem i przemyć kilkukrotnie zaatakowaną przez grzyba domowego lub pleśń ścianę. Olejki eteryczne świetnie spisują się jako środki prewencyjne, dlatego od czasu do czasu warto je zastosować do zapobiegania rozwoju grzybni w mieszkaniu.

Aby przeciwdziałać rozwojowi pleśni codziennie należy wietrzyć mieszkanie (o ile na zewnątrz nie jest zbyt wilgotno). Warto zaopatrzyć siew osuszacz powietrza, który pomoże w walce z nadmierną wilgotnością w łazience lub kuchni.

04, 01, 2014