Categories
Relaks

Piękno i zdrowie dzięki trampolinie

pol_pl_Trampolina-Hop-Sport-12ft-366cm-z-siatka-ochronna-wewnetrzna-drabinka-gratisy-1759_2
Trampolina Hop-sport, źródło:Hop-sport.pl

Trampoliny – to bardzo popularny i funkcjonalny sprzęt rekreacyjno – treningowy. Początkowo, były one wykorzystywane dla pokazów cyrkowych. Z upływem czasu to unikalne urządzenie zainteresowało wojskowych. Zaczęli oni korzystać z trampoliny do szkolenia pilotów i spadochroniarzy. Teraz możemy je zobaczyć w każdym parku rozrywki.

Od 2000 skoki na trampolinie jako dyscyplina sportowa weszły do programu olimpijskiego. W czasach dzisiejszych są one coraz częściej stosowane do zajęć fitness.

Skoki na trampolinie są korzystnym połączeniem treningu aerobowego i ćwiczeń na wzmocnienie mięśni. Jednak tego typu wysiłek fizyczny ma istotną przewagę – nie obciąża stawów. W porównaniu z bieganiem, nawet najbardziej intensywne podskoki są mniej uciążliwe dla mięśni nóg i pleców. Przyczyną tego jest elastyczna powierzchnia, na której ląduje stopa podczas skakania. W przeciwieństwie do innych urządzeń treningowych, trampolina wzmacnia wszystkie, a nie pojedyncze grupy mięśni.
Taki rodzaj ćwiczeń jest zalecany wszystkim, niezależnie od wieku i kondycji fizycznej. Obciążenie i intensywność skoków na trampolinie są optymalne, a specjalnie opracowane ćwiczenia pomagają dobrać odpowiedni program treningowy nawet dla osób z ograniczonymi możliwościami fizycznymi.

Skoki na trampolinie pomagają polepszyć ogólną kondycję fizyczno – psychiczną. Regularny trening wzmacnia układ odpornościowy, stabilizuje pracę układu sercowo – naczyniowego, nerwowego, wspomaga koordynację ruchową. Taka forma aktywności fizycznej stymuluje najważniejsze funkcje życiowe organizmu. Zwiększa się wytrzymałość organizmu, zwinność i gibkość ciała. Jest to świetna profilaktyka problemów z kręgosłupem – jego deformacji i bólu. Dlatego takie ćwiczenia są szczególnie zalecane osobom, mającym siedzący tryb życia i pracy. Podczas skoków przyśpiesza się cyrkulacja krwi i organizm dostaje sporą dawkę tlenu. Dzięki temu polepsza się wygląd cery – staje się ona bardziej elastyczna, znikają zmarszczki. Trening na trampolinie pomaga zwalczyć zawroty głowy, normalizuje ciśnienie.

Dla osób, które mają problemy z nadwagą – jest to sposób na szybkie i skuteczne zrzucenie zbędnych kilogramów. Regularne zajęcia pomagają zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej, cellulit. Za utrzymanie równowagi na elastycznej macie odpowiadają mięśnie brzucha. Wykonywanie nawet najmniejszych ruchów, podskoków na trampolinie pomaga wzmocnić jego mięśnie. Taki trening wzmacnia również mięśnie pośladków. Tak więc w przyjemny sposób można ukształtować wymarzoną sylwetkę.

Oprócz kondycji fizycznej, taki trening poprawiają stan emocjonalno – psychiczny. Wskutek wysokich podskoków szybsza staje się reakcja na czynniki zewnętrzne, znika strach przed niestandardowymi sytuacjami i odczuciami. W trakcie polotu organizm wydziela hormony szczęścia – endorfiny. Pomaga to zwalczyć stres i napięcie, polepsza humor.

Coraz częściej trampolina jest zalecana w celach rehabilitacji pourazowych. Ze względu na niski poziom obciążenia, ten trening rozwija ruchliwość kończyn górnych i dolnych bez nieprzyjemnych konsekwencji.

Trampolina jest najbardziej skutecznym sprzętem dla treningów fitness, dla zajęć sportowych i dla przyjemnego spędzenia czasu. Zapewnia on optymalne obciążenie stawów i mięśni, dlatego taki trening jest intensywny, ale nieuciążliwy. Ponadto regularne ćwiczenia na trampolinie polepszają wytrzymałość organizmu, siłę, koordynację ruchową. Wysokie podskoki dają odczucie polotu i lekkości – zapewnia to dużą dawkę adrenaliny i pozytywnych emocji. Tego typu trening sprzyja aktywizacji wszystkich procesów fizjologicznych w organizmie.

Artykuł przygotowany przez firmę Hop-Sport – Trampoliny ogrodowe, specjalizującą się w sprzedaży sprzętu sportowego i fitness.

19, 05, 2014