Categories
Dom

Oszczędne ogrzewanie z pompą ciepła

Bez wątpienia jest to inwestycja wiele droższa niż kotły tradycyjne czy kondensacyjne. Jej zalety jednak są warte tej ceny i w miarę użytkowania sukcesywnie się zwracają. Pompa ciepła wykorzystuje tzw. dolne źródła czyli bezpłatną i wszędzie dostępną energię z powietrza, wody i gruntu. Zamienia ją w ciepło i przekazuje do instalacji centralnego ogrzewania w naszym domu.

 

Pompa ta w czasie pracy nie potrzebuje żadnego paliwa przez co nie powstają spaliny dlatego nie wymaga połączenia do komina ani specjalnej wentylacji pomieszczenia, w którym się znajduje. Zamiast paliwa pompa ciepła wykorzystuje prąd elektryczny, którym napędzana jest sprężarka. Mimo zapotrzebowania na energię elektryczną potrzebną jej do ogrzewania, jest to ogrzewanie znacznie tańsze niż tradycyjne ponieważ ilość ciepła dostarczanego do pomieszczeń jest kilkakrotnie większa niż ilość zużytego przez pompę prądu.

Zanim zdecydujemy się na ogrzewanie pompą ciepła, przede wszystkim trzeba zainteresować się który rodzaj dolnego źródła będzie najbardziej optymalny do zaopatrzenia naszego domu w energię cieplną. Tu znaczenie ma wiele czynników: wielkość działki, strefę klimatyczną, wody gruntowe (wraz ze składem chemicznym) i oczywiście koszty jakie jesteśmy w stanie ponieść na instalację.

pompa wykorzystująca powietrze Jest to pompa najprostsza, najtańsza i może być zamontowana nawet na małych działkach. Źródłem ciepła jest tu nieograniczony dostęp do powietrza, jednak wydajność cieplna tego rodzaju pompy jest niewielka, kiedy temperatura powietrza spada znacznie poniżej zera. W tej sytuacji szczególnie polecana jest jako alternatywa dla ogrzewania tradycyjnego lub może być przez nie wspomagana. Na rynku dostępne są pompy pracujące w trybie monowalentnym, tzn. ogrzewają ciepłą wodę użytkową, a także w trybie biwalentnym – współdziałające z innym rodzajem ogrzewania.

pompa wykorzystująca wody gruntowe: Ta pompa wytwarza najwięcej ciepła, wymaga jednak wydajnej warstwy wodonośnej (ok 210 l. na godzinę i na każdy kilowat mocy grzewczej) o dość wysokiej i trwałej temperaturze zimą. Tego rodzaju pompa sprawdza się w domach z dużym zapotrzebowaniem na ciepło.

pompa wykorzystująca ciepło z gruntu Ten rodzaj pompy jest najlepszy w naszych warunkach klimatycznych. Na dużych działkach montuje się je z kolektorem (poziomym wymiennikiem ciepła), na mniejszych, z pionowymi sondami, które czerpią ciepło z głębokości kilkudziesięciu metrów.

Podobnie jak kotły kondensacyjne, pompy ciepła do oddawania temperatury potrzebują instalacji C.O. niskotemperaturowej. Najlepsze tu będzie wodne ogrzewanie podłogowe lub niskotemperaturowe grzejniki.

Decydując się na pompę ciepła trzeba zwrócić uwagę na wydajność takiego urządzenia. Pomoże nam w tym wskaźnik COP, który informuje nas o różnicy między wytworzoną energię cieplną a pobranym do jej uzyskania prądem elektrycznym. Gdy wskaźnik COP wynosi np 3 to oznacza, że dana pompa ciepła pobiera 1 kilowat prądu do wytworzenia 3 kilowatów energii. Dla pełniejszego obrazu warto zapoznać się też z drugim wskaźnikiem, bardziej dokładnym – SPF (SCOP)

23, 06, 2013