Categories
Firma

Oprogramowanie do zarządzania firmą

Postęp technologiczny widać doskonale na przykładzie zarządzania biznesem i prowadzenia księgowości. Punkt ciężkości przesunął się na cyfrowe bazy danych i profesjonalne oprogramowanie, dzięki czemu przedsiębiorcy dysponują funkcjonalnymi narzędziami do przetwarzania i archiwizacji danych.

Od wielu lat normą w dużych firmach jest wykorzystywanie technik informatycznych. Coraz częściej rozwiązania te przechodzą do nawet najmniejszych, domowych biznesów.

Działający na rynku dostawcy oprogramowania do sprawnego zarządzania firmą oferują produkty przydatne w kluczowych obszarach działalności gospodarczej: od księgowości, sprzedaży i fakturowania, poprzez inwentaryzacje i zarządzanie kadrami, aż do planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP). Pozwalają zarazem dostosować własne rozwiązania do potrzeb indywidualnych klientów. I tak np. jeden z najpopularniejszych producentów, Sage, umożliwia wybór optymalnego oprogramowania w oparciu o kilka podstawowych kryteriów, takich jak wielkość firmy czy sposób rozliczania (księgowość uproszczona lub pełna).

Sage

W odróżnieniu od programów darmowych, te oferowane przez największych dostawców mają licencje komercyjne. Oznacza to konieczność wnoszenia opłat aktywacyjnych i miesięcznych za użytkowanie. Koszt oczywiście waha się w zależności od wybranego pakietu. Wspomniana już firma Sage specjalizuje się w dostarczaniu oprogramowania dla małych i średnich przedsiębiorstw, dlatego koszty wspomagania działalności popularnym pakietem Symfonia są stosunkowo niewielkie – zaczynają się już od kilku–kilkunastu złotych miesięcznie (w zależności od rodzaju oprogramowania). W porównaniu do stawek obowiązujących wśród innych producentów jest to rozwiązanie niezwykle korzystne. Cenią je sobie nie tylko początkujący przedsiębiorcy, ale również ci, którzy działają na rynku od wielu lat.

Co więcej, wybór komercyjnego narzędzia informatycznego do zarządzania firmą ma tę podstawową zaletę, że umożliwia wsparcie techniczne ze strony producenta. Produkty są ponadto na bieżąco aktualizowane, co minimalizuje ryzyko występowania ewentualnych błędów, od których – jak zgodnie przyznają użytkownicy – aż roi się w darmowych programach. Największą jednak zaletą, obok funkcjonalności, jest bezpieczeństwo danych.

W przypadku specjalistycznych narzędzi, o których tu mowa, żaden przedsiębiorca nie musi kupować przysłowiowego kota w worku. Na stronach producentów dostępne są bowiem wersje demo/trial produktów, umożliwiające zapoznanie się z nimi przed wykupieniem komercyjnej licencji.

08, 12, 2014