Categories
Moto

Opony używane czy nowe?

Często chcąc trochę oszczędzić kupujemy towar używany. Jednak czy można tak zrobić w wypadku opon? Czy to w ogóle bezpieczne? A może powinniśmy poszukać nowych opon, ale w marketach, które oferują świetne ceny? Niestety oba rozwiązania są niezbyt przemyślane, ale nie oznacza, że trzeba je odrzucić całkowicie.

opony ford fiesta 2013

W wypadku opon używanych niestety nie wiemy co poprzedni właściciel z nimi robił. To, że jedna opona wygląda świetnie z wierzchu nie oznacza, że nie ma jakichś uszkodzeń wewnątrz. Styl jazdy każdy kierowca ma inny. Jedni jeżdżą zbyt dynamicznie, inni zbyt powoli, ale wszyscy przejeżdżają po dziurach, które mogą spowodować różne mikro uszkodzenia, których nie zobaczymy na zdjęciach z oferty opon używanych. Ale nie oznacza to, że musimy od razu zakładać, że opony używane są złe, bowiem czasami trafi się komplet jedno sezonowych opon za grosze.

Z pewnością cena przemawia na plus takich opon. Komplet kupimy nawet za 300 złotych podczas, gdy tyle musimy wydać na jedną sztukę. A gdy trafimy na jedno sezonowe opony to istna okazja! Niestety sami nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy używane opony są naprawdę w super stanie jak to zachwala sprzedający. Chyba, że w zeszłym sezonie kupiliśmy sobie nowe opony letnie, ale sprzedaliśmy auto na oponach zimowych i zostały one w garażu i do tego ich rozmiar pokrywa się z rozmiarem opon naszego nowego auta.

Wtedy z powodzeniem możemy założyć takie opony i spokojnie jeździć kilka sezonów. Sprzedaż opon to dochodowy interes, ponieważ opony są coraz droższe. Ale zdarza się, że widzimy opony wystawione nawet w dyskontach spożywczych jako promocja za 99 zł sztuka. Sztuką jest kupić takie opony i używać je przez parę sezonów, ponieważ niska cena zwykle idzie w parze z niską jakością. Opony samochodowe i dostawcze przede wszystkim mają dopasowaną cenę do jakości. To się nie zmieniło i raczej nie zmieni, ale nie znaczy to, że musimy kupować drogie opony za 600 złotych sztuka.

Wystarczy kupić opony średniej klasy, aby być z nich zadowolonym. Będą to nowe opony pozbawione ukrytych wad i z pewnością przy odpowiednim użytkowaniu i konserwacji posłużą ile trzeba. Nowe opony są sporym wydatkiem, ale warto pamiętać, że jest to zakup na kilka sezonów. Nawet jeśli wydamy na raz 1200 złotych kolejny taki zakup czeka nas dopiero po kilku latach. W wypadku opon używanych może zdarzyć się tak, że co roku będziemy wydać 300 złotych na nowy komplet, bo coś nam się popsuje czy zjełczeje.

Dlatego warto od razu zainwestować w nowe opony choćby średniej klasy, aby mieć spokój i pewność bezpiecznego poruszania się po drogach, które nie zawsze są idealne.


Przygotowane z Opony Turbo

 

28, 04, 2014