Categories
Dom

Nowości i trendy na rynku oświetlenia LED

Oświetlenie LED zdobywa coraz większe uznanie, nie tylko wśród projektantów, ale również wśród samych klientów, których kuszą nowe możliwości. To właśnie wykorzystanie diod jako efektywnego oświetlenia, w połączeniu z designerskimi możliwościami, jakich nie dawały starsze rodzaje źródeł światła, wydają się być aktualnie największym atutem tej technologii. Dominującą pozycję wśród autorów nowych rozwiązań ma niemiecka firma Trilux.

Rozwiązania domowe

Nowe rozwiązania oświetleniowe firmy Trilux dostosowane są do minimalistycznych rozwiązań designerskich, nawiązujących do skandynawskiej myśli, obecnej od jakiegoś czasu w pracach wielu projektantów i architektów przestrzeni.

Oprawa Pendant Plus LED jest dopasowana do takiego właśnie minimalistycznego otoczenia. Należy ona do lamp wieszanych pod sufitem. Dzięki zastosowaniu technologii diod LED charakteryzuje się większą jasnością. Podłużny, nieco owalny klosz wykonany jest z przezroczystego materiału o matowym odcieniu, który ładnie rozprasza światło, nie powodując niepożądanego olśnienia. To idealna oprawa do wykorzystania w kuchni, w korytarzu lub w salonie – wszędzie tam, gdzie jest do oświetlenia większa powierzchnia.

Drugi z produktów Triluxa – Less 55 LED – jest lampą nadającą się do zabudowy. Może to być zabudowa sufitowa, ale równie dobrze system ten nadaje się do instalacji np. w meblach. Szafki kuchenna czy biurka mogą zyskać dzięki temu zupełnie nowy wymiar, ponieważ samej lampy – o ile jest dobrze zainstalowana – nie widać.

Oświetlenie biurowe

Żarówki LED coraz częściej znajduje zastosowanie również w oświetleniu biurowym. Biurowe nowinki Triluxa, to przede wszystkim Lateralo LED, płaska oprawa wisząca, która równomiernie oświetla powierzchnię snopem światłą skierowanym w dół. Taki rozsył jest możliwy dzięki zastosowaniu dwóch szyb drobnoplazmatycznych.

Lateralo LED jest uważane za jeden z najnowocześniejszych układów optycznych na rynku. Można go kupić w trzech wariantach, które charakteryzują się różną moc a strumienia światła – od 6000, przez 7500 do 9000 lm.

Rozwijana jest również technologia MRX, w której diody LED są widoczne w lampie. Przykładem takiego rozwiązania jest zestaw mikroreflektorów Arimo Slim LED MRX.

Oświetlenie medyczne

Ważną częścią oświetleniowego katalogu Triluxa jest zawsze oświetlenie przygotowywane do celów medycznych. Również w tym przypadku można mówić o nowościach. Trzy nowe oprawy, stworzone specjalnie do wykorzystanie w obiektach medycznych, to Sanesca LED, Kubion LED i Aurinio LED. Najciekawszy jest ostatni z nich, który znajduje zastosowanie na Sali operacyjnej. Dokładność oświetlenia i idealne, bezcieniowe oświetlenie pola to największy atut tego urządzenia.

Wiele wskazuje na to, że Trilux jeszcze przez jakiś czas nie da się dogonić innym europejskim firmom. Niemcy projektują na różne rynki i do rozmaitych zastosowań, dzięki czemu zostawiają w tyle konkurentów.

26, 06, 2014