Categories
Dom

Nieustawne mieszkania – charakterystyka i wykończenie

Mieszkania o nieregularnych kształtach zwykło się nazywać mieszkaniami nieustawnymi. Mogą kojarzyć się ze sporym wyzwaniem architektonicznym, ale z drugiej strony dają szansę na nietuzinkowe wykończenie wnętrz. Jeśli planujesz kupno mieszkania, którego układ odbiega od standardów, podpowiemy Ci, jak przekuć jego wady w zalety.

Nieustawne mieszkania – czym się charakteryzują?

Nieustawne mieszkania, mimo iż są domeną kamienic i bloków z wielkiej płyty, możesz spotkać także na rynku pierwotnym. Oto, czym się charakteryzują:

 • w mieszkaniu występują skosy, przez co powierzchnia użytkowa się zmniejsza,
 • nie wszystkie ściany ustawione są do siebie pod kątem 90 stopni,
 • pojawiają się łuki – zaokrąglone ściany i przejścia,
 • nie każdy pokój ma osobne wejścia, czyli występują tak zwane pokoje przejściowe,
 • w pomieszczeniach jest więcej niż 1 para drzwi, przez co możliwość ustawienia mebli teoretycznie się zmniejsza,
 • występują wnęki lub pokoje zaprojektowane na planie litery L,
 • mieszkanie ma zbyt małe lub zbyt duże okna,
 • pomieszczenia są ciasne, nieprzestronne,
 • w pomieszczeniach stoją filary (charakterystyczne dla mieszkań typu loft).

Co istotne – lokale, w których występują wymienione wyżej elementy, często pozwalają zaoszczędzić pieniądze, ponieważ sprzedawane są po korzystnych cenach. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat okazji na rynku nieruchomości, przeczytaj artykuł: „Jak szukać dobrych okazji na zakup mieszkania?”.

Nieustawne mieszkania – charakterystyka i wykończenie

Aranżacja wnętrz – możliwości, jakie dają nieustawne mieszkania

Pozornie nieustawne mieszkania dają spore możliwości aranżacyjne. Udowadniają to między innymi Skandynawowie, którzy wyspecjalizowali się w urządzaniu wnętrz ze skosami, wnękami czy łukami. Co możesz zrobić, aby być jak Szwedzi czy Norwedzy i jak wykorzystać potencjał nieustawnego mieszkania? Podpowiadamy!

 • Łóżko, półki lub szafa pod skosem – wykorzystaj przestrzeń, jaką dają np. pokoje na poddaszu. Dzięki aranżacji przestrzeni pod skośnymi ścianami możesz zaoszczędzić miejsce. Jeśli planujesz zakup mieszkania dwupoziomowego, możesz pomyśleć o sypialni i garderobie na poddaszu.
 • Jeszcze większy potencjał skosów – na skośnych ścianach możesz powiesić lustra, stworzyć galerię zdjęć, zamontować półki lub boczne oświetlenie, które nada wnętrzu wyjątkowy klimat. Oprócz lamp i kinkietów wykorzystaj także lampki choinkowe i girlandy z żarówek.
 • Kąty inne niż 90 stopni – jeśli chcesz nadać pomieszczeniu regularny kształt, zabuduj skośną ścianę meblami na wymiar. Gładka szafa w kolorze ścian sprawi, że pomieszczenie optycznie powiększy się, mimo wykorzystania części powierzchni pokoju na mebel.

Zakup mikrokawalerki – wszystkie za i przeciw

 • Wnęki i plan litery L – wszelkie uskoki możesz wykorzystać np. na półki i szafy lub wydzielenie stref pomieszczenia. Plan litery L daje Ci możliwość zaaranżowania w salonie miejsca do pracy lub kącika do relaksu, a w sypialni – garderoby lub toaletki.
 • Zaokrąglone ściany – możesz zamontować na nich zewnętrzne półki, jeśli w pokoju występuje półkolista wnęka, lub zdecydować się na wewnętrzne półki w ścianie zaokrąglonej w kierunku pokoju czy kuchni. Wykorzystaj łuki jako element ozdobny, który stanie się największą zaletą pomieszczenia.
 • Filary – pomogą Ci wydzielić osobne strefy w mieszkaniu. Możesz je również ozdobić zdjęciami, grafikami czy oświetleniem.

Pamiętaj, że wiele zależy od Ciebie i Twojej wyobraźni. Jeśli chcesz w ciekawy sposób zaaranżować wnętrza, patrz na każdą potencjalną przeszkodę, jak na możliwość, dzięki której Twoje lokum stanie się wyjątkowe.

Chcesz bez ryzyka dobrze wybrać mieszkanie, zmieścić się w budżecie i mieć wszystko w jednym miejscu? Będziesz zaskoczony, jakie to proste! Skorzystaj z narzędzia NAVIDOM!

01, 01, 2019