Categories
Społeczeństwo

Nie oszczędzaj na wódce, muzyce i fotografie ślubnym.

Budżet przyjęcia weselnego jest zwykle ograniczony więc przedsiębiorcze osoby wszędzie starają się o oszczędności, nawet w przypadku wesela.

Gdy młoda para szuka tańszych alternatyw dla zamówionego cateringu, sali weselnej, ubrań a nawet obsługi audiowizualnej jest to sytuacja jak najbardziej normalna i akceptowalna. Gorzej gdy zamiast ciąć koszty młodzi próbować będą je całkiem wyeliminować i rozpoczną poszukiwania darmowych zamienników.

Zastanówmy się więc czy warto zrezygnować z profesjonalnego fotografa na własnym ślubie?

Wasz ślub to wydarzenie dla Was wyjątkowe. Wszystko staracie się dopiąć na ostatni guzik. Suknia ślubna musi być piękna jak z bajki, lokal z klasą, smaczne jedzenie, dobry alkohol a do muzyki goście powinni tańczyć zamiast ziewać. Wszystko kosztuje nie małe pieniądze, zatem młodzi coraz częściej szukają oszczędności tam gdzie nie będzie ich widać gołym okiem w dniu wesela. Przecież zdjęcia będziecie oglądać za pół roku, rok, dwa, prawda? Nikt nie zwróci uwagi na to kto fotografuje Wasz ślub. I czy ktokolwiek w ogóle to robi. Jest to największy błąd jaki możecie popełnić.

Po tych kilkunastu godzinach zabawy zostaną tylko mgliste wspomnienia. Wspomnienia do których będziecie chcieli wrócić po latach. Nic nie przywraca tych chwil lepiej niż udane fotografie ślubne. Pomyślcie, czy chcecie wówczas oglądać nieostre, niedoświetlone zdjęcia bez wyrazu? A może woleli byście widzieć na nich własne emocje, chwile zaklęte w kadrach kolorowych i pięknych fotografii do których będziecie wracać z uśmiechem i łzą w oku? Taka będzie bowiem różnica pomiędzy zdjęciami zrobionymi przez „wujka z lustrznką” a profesjonalnego fotografa ślubnego.

Postaram się przedstawić w skrócie kilka podstawowych różnic pomiędzy fotografią zawodowca a amatora.

Fotograf amator

Wielu amatorów, którzy fotografują hobbystycznie czuje się na siłach wykonać zdjęcia ślubne dla pary która o to poprosi. Pomimo posiadania słabszego sprzętu fotograficznego i braku doświadczenia za amatorem przemawia jego pasja do fotografii oraz stosunkowo niewysoka cena a czasami jej brak.

Przy wyborze amatora musicie się liczyć z tym że może on nie posiadać wystarczającego „obycia” z trudnym tematem fotografii ślubnej, jakie z całą pewnością ma profesjonalny fotograf ślubny. W czasie reportażu ślubnego nie ma czasu na pomyłki, na powtarzanie ujęć, chwila której nie zdołaliśmy uchwycić gdzieś uciekła. Amator nie dysponuje zwykle zapasowym sprzętem co w chwili gdy zepsuje się jego aparat kończy Wasze zdjęcia ślubne. A to się zdarza – to tylko urządzenie. Amator może również zaspać na Wasz ślub lub po prostu się nie pojawić. Nie podpisywaliście przecież żadnej umowy prawda?

Państwo Młodzi: Dlaczego z kościoła są tylko trzy zdjęcia z czego dwa są prawie całe czarne?
Fotoamator: Yy.. było bardzo ciemno i ręce mi się trzęsły, no nie mam takiego sprzętu żeby w takiej ciemnicy robić zdjęcia!

 

Profesjonalista

Oglądając zdjęcia ślubne profesjonalistów można odnieść wrażenie że to prawdziwe dzieła sztuki. Zawodowiec dba o jakość swoich usług ponieważ one są jego wizytówką, dają mu wynagrodzenie. Będzie dbał o jak najlepsze wykonanie zlecenia bo wie jak ważna spoczywa na nim rola. Będzie dbał o to żeby jego fotografie były jak najwyższej jakości – one reprezentują jego i poziom jego usług.

Zawodowiec zna tentencje panujące na rynku, portafi przedstawić swoim klientom wizję artystyczną ich reportażu ślubnego i dostosować się do ich wymagań. Jego styl fotografii i obróbki jest w jego protfolio. Oglądając je mamy pewność że nasze zdjęcia będą podobne.

Mocną stroną profesjonalnego fotografa jest sprzęt. Aparaty fotograficzne – pełnoklatokowe, a w wypadku gdyby jeden z nich zawiódł profesjonalista ma przy sobie zawsze zapas. Szeroki wachlarz profesjonalnych obiektywów pozwoli na bezproblemowe fotografowanie nawet najciemniejszych kościołów czy sal weselnych. Tam gdzie kończy się sprzęt amatora, zaczyna się profesjonalna fotografia.

Profesjonalista będzie również posiadał ogromne doświadczenie, w sytuacjach „podbramkowych” możecie mieć pewność że Wasze fotografie nadal będą udane. Fotograf profesjonalny będzie wiedział gdzie się ustawić, jak wykonać fotografię żeby kadr był ciekawy, jakie ustawienia zastosować żeby Wasze zdjęcia były piękne. Zawodowiec będzie niewidzialny w dniu zlecenia, będzie z Wami ale nie będzie Was dodatkowo stresował, a Wy się macie przecież dobrze bawić prawda? Nie chcecie się chyba przed samym ślubem dowiedzieć że kuzyn który obiecał Wam fotografować uroczystość nie został przez księdza wpuszczony z aparatem pod ołtarz bo nie ukończył kursu i nie ma akredytacji z kurii? Taka sytuacja i jej podobne nie grozi wam jeśli zatrudnicie profesjonalnego fotografa ślubnego.

Krystian Kalinowski – Fotomoments.pl

 

21, 02, 2014