Categories
Praca i kariera

Nie daj się prywatnym! Wybierz lepszą przyszłość.

Na Polskim rynku coraz więcej można znaleźć możliwości rozwoju, powstają liczne uczelnie, szkoły prywatne oraz kursy czy szkolenia, pozwalające w prosty sposób podnieść swoje kwalifikacje. Niestety, jakość jaką oferują dają wiele do życzenia. Być może dzięki ukończeniu kursy czy prywatnej szkoły można zaspokoić swoje sumienie oraz rodzinę, ale bez złudzeń – nie da to nam ani wykształcenia, ani więcej możliwości.

Dlaczego nie wybierać sieciowych szkół prywatnych?

Szkoły prywatne, w swoich ulotkach zachęcają do nauki, tworząc niepowtarzalne kierunki, które w rzeczywistości nie dadzą nam poczucia bezpieczeństwa finansowego. Obiecując statut szkoły państwowej, liczne nowe oferty pracy w przyszłości, wielkie sieci szkół myślą, że przyciągną tym młodzież oraz rodziców. Jednakże, są to tylko ogromne straty finansowe. Zajęcia często są prowadzone przez świeżo upieczonych magistrów, osoby, które chcą w łatwy sposób zarobić na idącej na łatwiznę młodzieży. Wśród osób uczących się w drogich szkoła krążą historie o łatwo zdobytym wykształceniu, o zajęciach na których niewiele wymagają oraz egzaminach zdawanych dzięki pomocom naukowym.


Co stracimy idąc do szkoły prywatnej?

Przede wszystkim czas i pieniądze. Zapewne nawet Ci, którym nie zależy na wykształceniu, szukają łatwego sposobu na skończenie szkoły, w przyszłości samo dojdą do wniosku, że przy wysiłku jaki włożyli w naukę będzie ciężko znaleźć pracę. Pieniądze, które włożyli w naukę, mogli przeznaczyć na rozpoczęcie własnej działalności lub inwestycji. Łączna kwota wydana na naukę w 2-letniej szkole policealnej czy 3-letnim studium, może wahać się między 12 000 zł – a 15 000 zł, bywają też wyższe kwoty. Choć sumy przerażają, to szybkie wykształcenie bez wkładu pracy nadal zachęca.

Pozostałe możliwości

Zamiast iść na łatwiznę, warto po nieudanej maturze, dać sobie czas na podjęcie dobrej decyzji dla naszej przyszłości i spróbować za rok poprawić egzamin dojrzałości. Co możesz robić w trakcie wolnego roku, aby nie tracić czasu?

  • prawo jazdy – kurs prawa jazdy pozwoli Ci na dodatkowe umiejętności w CV, dzięki niemu w przyszłości, praca za kółkiem, czy praca sekretarki bądź przedstawiciela handlowego, któremu niezbędny jest samochód.

  • kursy języka – jeśli czujesz, że nie jesteś jeszcze biegły w sprawności językowej, wyszlifuj swój język do perfekcji. Podejmij się dodatkowego języka. Wybierz spośród najbardziej pożądanych m.in. angielski, rosyjski, niemiecki . Oferty pracy stawiają często wymagania językowe na najwyższej pozycji. Władając biegle językiem, możemy pozwolić sobie na prowadzenie korepetycji, jako dodatkowej formie zarobku.

  • wyjazd za granicę – coraz częściej wybierany sposób na zapełnienie wolnego czasu. Daje nam możliwość poznania obcego kraju, nauki języka w naturalnym środowisku, zarobku, a także zastanowienia się nad tym czego oczekujemy po powrocie do kraju.


Co dalej

Po roku spróbuj znów swoich sił w szkole państwowej, która może zwiększyć Twoje szanse na lepsze stanowisko pracy. Co zyskasz?

  • Tytuł naukowy

  • Pewność siebie

  • Pracę

  • Lepsze wynagrodzenie

Warto pokonać swoje lenistwo i obudzić chęć walki o lepszą przyszłość, udowadniając, że stać nas więcej, niż najniższy szczebel. Przyszłość leży w naszych rękach.

08, 05, 2013