Categories
Pieniądze

Na co zwrócić uwagę wybierając lokatę?

Lokaty terminowe to produkt oszczędnościowy, który cieszy się dużym zainteresowaniem wśród naszych rodaków. Dzieje się tak zapewne dlatego, że jest to świetny sposób na pomnożenie swoich oszczędności. Od czego jednak zacząć będąc już zdecydowanym na depozyt w banku? Uwagę na pewno warto zwrócić na oprocentowanie. Jest ono ważne, ponieważ to właśnie od niego uzależnione są odsetki jakie uzyskamy po zakończeniu trwania umowy.

Rodzaje oprocentowania lokat terminowych

Najbardziej popularnym oprocentowaniem, jeśli chodzi o lokaty bankowe, jest oprocentowanie stałe. Wybierając je, klient już na samym początku może policzyć ile odsetek otrzyma po zakończeniu trwania umowy, ponieważ oprocentowanie się nie zmienia. Drugim rodzajem oprocentowania jest oprocentowanie zmienne. Jak łatwo wywnioskować z nazwy, jest to oprocentowanie, które się zmienia podczas trwania umowy. Jest to dużo rzadziej spotykany na rynku rodzaj oprocentowania, jednak nadal oferowany przez banki.

Oprocentowanie lokat uzależnione jest od kilku czynników rynkowych, którymi są: stopy procentowych, stopa inflacji oraz stawki WIBOR i WIBID. W większości przypadków bardziej opłacalne jest założenie lokaty z oprocentowaniem stałym. Jedynie w przypadku, kiedy spodziewamy się wzrostu stóp procentowych, założenie lokaty o oprocentowaniu zmiennym może okazać się bardziej korzystnym wyborem.

 

lokata

Co poza oprocentowaniem?

Oprocentowanie jest niewątpliwe kluczowe przy wyborze lokaty. Nie można jednak zapomnieć o innych, równie ważnych czynnikach, na które trzeba zwrócić uwagę. Pierwszym z nich jest na pewno kapitalizacja odsetek. Wiadomo, że im częstsza kapitalizacja, czyli dopisywanie odsetek do naszego rachunku, tym lepiej dla nas. Dlatego wybierając taki depozyt najlepiej jest wybrać ofertę z dzienną kapitalizacją lub co najmniej miesięczną.

Zakładając lokatę, trzeba również zwrócić uwagę na termin zapadalności depozytu. Jest to ważne, ponieważ wcześniejsza wypłata swoich środków z rachunku grozi utratą znacznej części odsetek, a czasem nawet całości. Warto więc zastanowić się dwa razy przed założeniem lokaty, czy możemy sobie pozwolić na zamrożenie naszych środków na taki czas jaki zawarty jest w umowie.

09, 05, 2016