Categories
Zdrowie i samopoczucie

Moda na kinezjotaping

Coraz częściej oglądając zawody sportowe w telewizji lub na żywo, na ciałach sportowców możemy zauważyć podłużne plastry w wielu kolorach naklejone w różnych miejscach. Z czego wynika ta moda? Otóż nie są to, jakby się niektórym osobom wydawało ozdoby, ale bardzo ważne produkty o charakterze leczniczym stosowane w ramach innowacyjnej metody kinezjotapingu.

Czym jest kinezjotaping

Kinezjotaping to powstała we współpracy z fizjoterapeutami, masażystami, lekarzami i pacjentami metoda terapii skierowana do sportowców, a także dla wszystkich osób przechodzących rehabilitację, opierająca się o tzw. plastrowanie dynamiczne, czyli oklejanie ciała plastrami posiadającymi specjalną strukturę. Pozwala to zachować pełen zakres ruchów stawów wpływając jednocześnie na utrzymanie odpowiedniego napięcia mięśniowego, regenerację mięśni, które zostały uszkodzone i ustawienie stawów we właściwej pozycji.

Plastry stosowane w kinezjotapingu w skuteczny sposób zmniejszają także bóle i likwidują obrzęki powstałe wskutek aktywności fizycznej, urazów, czy schorzeń. Co niezwykle ważne, jest to produkt bezpieczny. Mogą go stosować bez obaw o skutki uboczne kobiety w ciąży przeżywające różnego rodzaju bóle i obrzęki spowodowane swym stanem.

plastry do kinezjotapingu

Jak działają plastry

Plastry do kinezjotapingu posiadają bardzo wysoką elastyczność sięgającą nawet 130-140%, są odporne na wodę (nie ulegają zniszczeniu i nie tracą swoich właściwości podczas pływania czy brania prysznica) i pozwalają oddychać skórze dzięki ich specjalnemu utkaniu w formie falowej. Zachowują swoje właściwości nawet do 5 dni od dnia naklejenia na ciało. Moda na kinezjotaping wynika z faktu iż jest to mało skomplikowana i bardzo skuteczna metoda leczenia kontuzji ograniczająca bóle i lecząca stany zapalne bez konieczności odbywania forsownych ćwiczeń rehabilitacyjnych, które wymagają czasu, wysiłku i często pomocy wykwalifikowanych specjalistów.

Jak stosować

Kinezjotaping wykorzystywany jest w gabinetach lekarskich oraz w gabinetach kosmetycznych, ale jest to tak przystępna metoda, że można z niej korzystać samodzielnie – w domu. Kinezjotaping w domu jest bardzo prosty w stosowaniu. Wystarczy wiedzieć z poradników lub od specjalistów w jakim miejscu należy nakleić plaster. Zazwyczaj robi się to wzdłuż linii pracy mięśni na wolnej od włosków skórze. Dzięki stałemu oddziaływaniu plastra na ciało leczenie dokonuje się samodzielnie i nie musimy nic robić by osiągnąć zamierzony cel. Plaster można nakleić samodzielnie lub poprosić o to kogoś z domowników. Jest to zatem metoda, która nie wymaga angażowania specjalistów w zakresie w zakresie fizjoterapii i leczenia.

20, 02, 2015