Categories
Zdrowie i samopoczucie

Międzynarodowa Walka z Cukrzycą

300 i 500 milionów. To aktualna i prognozowana na 2030 rok liczba osób chorych na cukrzycę. Według Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej w ciągu piętnastu lat liczba chorych na cukrzycę wzrosła pięciokrotnie, głównie w krajach rozwijających się, które przyjęły „zachodni” styl życia. Do walki z chorobą rozprzestrzeniającą się w coraz szybszym tempie staną w tym roku 24 młode osoby, które wezmą udział w letnim obozie we Włoszech. O udział w obozie może ubiegać się każdy diabetyk w wieku od 18 do 30 lat.

Czym jest „zachodni styl życia” i dlaczego zagraża milionom ludzi na świecie? Najprościej ujmując polega on na zmniejszeniu aktywności fizycznej przy jednoczesnym zwiększeniu spożywania wysokokalorycznych posiłków. Zmiana trybu życia i pracy oraz podążanie za karierą bardziej niż za zdrowiem sprawiły, iż cukrzyca atakuje coraz więcej i coraz młodszych ludzi. Do dziś wydzielono cztery typy choroby i rozpoznano szeroką listę powikłań obejmujących najważniejsze narządy organizmu, jak nerki, serce, mózg czy oczy. Na świecie co pięć sekund odnotowuje się śmierć spowodowaną cukrzycą lub jej powikłaniami.

Do walki z chorobą staje coraz więcej organizacji tak międzynarodowych, jak i krajowych oraz prywatne jednostki walczące o zdrowie swoich najbliższych. Międzynarodowa Fundacja ds. Cukrzycy organizuje Młodzieżowy Obóz Letni dla Diabetyków, który odbędzie się w tym roku we Włoszech. Udział w obozie może wziąć każda osoba między 18 a 30 rokiem życia, która w jakikolwiek sposób zaangażowana jest w działania stowarzyszeń diabetologicznych. Najważniejszym celem tegorocznego obozu jest nie tylko intensywne kształcenie uczestników w temacie cukrzycy, gdyż tą już posiedli w czasie walki z własną chorobą, ale wyposażenie ich w niezbędne narzędzia i materiały dzięki którym będą mogli udzielać pomocy innym.

Takich narzędzi w chwili obecnej jest niewiele, aczkolwiek wraz ze wzrostem skali problemu oraz świadomości społecznej wzrasta zapotrzebowanie na rozwiązania użyteczne w życiu codziennym. Na świecie istnieją już aplikacje wspierające kontrolę poziomu glukozy we krwi, jak SiDiary lub OnTrack, a nawet takie, które umożliwiają udostępnianie wyników własnych badań, spożytych posiłków i wykonanych aktywności fizycznych lekarzowi, który może poddać je analizie i ustalić dalsze kroki leczenia, jak w polskim Limiko. Te i podobne aplikacje to nie tylko gadżety, do których można uciec w wolnej chwili. To zarazem kalendarze choroby, podręczne encyklopedie i prywatni ratownicy w jednym.

Prognozy dotyczące tempa rozwoju choroby niepokoją tym bardziej, że pomimo wzrastającej edukacji społeczeństw niezdrowe nawyki wciąż wiodą prym. Akcje takie, jak Młodzieżowy Obóz Letni dla Diabetyków, czy też Światowy Dzień Walki z Cukrzycą powinny angażować nie tylko zdiagnozowanych cukrzyków. To przede wszystkim osoby zdrowe powinny zadbać o odpowiednią edukację swoją i innych, gdyż one mają jeszcze szansę obronić się przed chorobą.

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka Działanie 8.1.
Dotacje na innowacje. Inwestujemy w waszą przyszłość.

 

03, 04, 2013