Categories
Technologie

Magnesy wielobiegunowe – czym są i gdzie znalazły swoje zastosowanie?

Mówi się, że magnesy wielobiegunowe są magnesami nadchodzącego pięciolecia. Jest to stosunkowo nowy wynalazek, który już znalazł swoje niezwykle szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu.

Czym są magnesy wielobiegunowe?

Najbardziej powszechnymi magnesami są te dwubiegunowe. To magnesy ferrytowe, takie jak na przykład te przyczepiane do drzwi lodówki. Stosowane są w silnikach do napędu, m.in., pralek czy suszarek. Jednak w silnikach elektrycznych o bardziej złożonej budowie, które mają specjalne zastosowania, potrzebne są inne, wielobiegunowe magnesy. Ich badaniem oraz odkrywaniem nowych technik tworzenia zajmuje się Instytut Tele- i Radiotechniczny, mający swoją siedzibę w Warszawie. To tam kilka lat temu został opracowany nowy sposób wykonywania magnesów wielobiegunowych. Posiadają one rozkład biegunów taki sam jak pola na szachownicy. Sprawia to, że można je magnesować dowolnie we wszystkich kierunkach. Do tamtego czasu były one tworzone za pomocą sklejania ze sobą magnesów o różnych biegunach. Polskim naukowcom udało się stworzyć je z jednego kawałka magnesu kompozytowego. Taki sposób produkcji jest tańszy od wcześniejszego, a ponadto nie występuje problem odklejania się pojedynczych kawałków materiału.

Dielektromagnesy można uzyskać na dwa sposoby, poprzez metodę prasowania i wtryskiwania. W pierwszej chodzi o prasowanie sproszkowanych elementów w polu magnetycznym, gdzie temperatura jest podwyższona. Druga, tak zwana mokra metoda, polega na wtryskiwaniu materiału do formy poddawanej w tym samym czasie działaniu pola magnetycznego.

Badania prowadzone przez ITR pozwoliły na wytworzenie takiej technologii dielektromagnesów, dzięki której można uzyskać właściwości magnetyczne, termiczne i mechaniczne w zależności od tego, jakie są potrzeby odbiorców. Dodatkowo pozwala ona na wytworzenie magnesów o skomplikowanych kształtach i konkretnych, określonych przez użytkownika wymiarach.

Magnes

 

Do czego służą dielektromagnesy?

Jak można przeczytać na stronie internetowej itr.org.pl, takie magnesy to niezbędny element wielu urządzeń codziennego użytku, chociażby komputerów. Stosowane są w medycynie, domu, samochodach, pociągach czy promach kosmicznych. To właśnie tego typu magnesy sprawiają, że działają takie urządzenia jak nowoczesne silniki, prądnice, głośniki czy czujniki. Te magnesy mają o wiele lepsze właściwości magnetyczne od ferrytowych. Wtryskiwane wielobiegunowe są najczęściej wykorzystywane przy budowie silników bezszczotkowych DC czy silników krokowych. Kiedyś magnesy trwałe miały też swoje nielegalne zastosowanie. Używano ich do blokowania wodomierzy, aby uniknąć płacenia rachunków.

Instytut Tele- i Radiotechniczny zajmuje się badaniami nie tylko w zakresie technologii materiałów magnetycznych, ale również ogólnie badaniami i wzorcowaniem wyrobów elektronicznych. Jest to ośrodek znany zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej.

13, 10, 2015