Categories
Dom

Magazynowanie wody deszczowej (deszczówki)

Jesteśmy coraz bardziej świadomym społeczeństwem, dbamy o środowisko naturalne, unowocześniamy systemy grzewcze żeby zmniejszyć emisję spalin, oszczędzamy energię elektryczną i wodę. Ale czy na pewno?

Oczywiście zdajemy sobie sprawę z ilości zużywanej wody, warto by jednak zastanowić się nad źródłem alternatywnym czyli wodą odzyskaną z deszczu czy też roztopów. Z powodzeniem może zostać wykorzystana do prania, do spłuczki w toalecie lub podlewania przydomowych ogrodów. Korzyści płynących z używania deszczówki jest wiele, nie tylko rosnące ceny wody, ale również wprowadzenie nowego „podatku” – opłaty za odprowadzanie ścieków opadowych i roztopowych z terenu posesji. Narzuconej przez władze miast opłaty mogą uniknąć jedynie właściciele, którzy wodę tę zagospodarowują na terenie działki.

Ponieważ dachy to największe powierzchnie, z których pozyskujemy deszczówkę, należy zastanowić się do czego będziemy tej wody używać. Jeżeli jesteśmy jeszcze na etapie budowy domu, mamy możliwość dokonać odpowiedniego wyboru pokrycia dachowego. Najodpowiedniejsza jest dachówka ceramiczna a jeśli nasz dom już stoi a pokryciem dachu jest blacha, papa czy materiały bitumiczne, trzeba liczyć się z przebarwioną wodą lub nawet zanieczyszczenie metalami ciężkimi.

Deszczówka do ogrodu
Wykorzystywanie wody deszczowej do podlewania przydomowych ogródków jest coraz powszechniejsze, proste i tanie, ponieważ nie wymaga skomplikowanych systemów instalacyjnych. Wystarczy zwykły naziemny zbiornik na wodę opadową umieszczany bezpośrednio pod rynną. Na rynku dostępne są zbiorniki o przeróżnych kształtach i rozmiarach wyposażone w kraniki umożliwiające wygodne nalewanie wody do konewki.

W zależności od zapotrzebowania na wodę wybieramy jeden zbiornik o odpowiadającej nam pojemności lub łączymy kilka zbiorników w baterie. Wybierając zbiornik trzeba pamiętać, że wykonany z przezroczystego materiału spowoduje przegrzanie i naświetlenie zgromadzonej wody co tworzy idealne warunki dla rozwoju glonów.

Jeśli nasze zapotrzebowanie na wodę jest większe należałoby tę wodę magazynować. Służą temu specjalne zbiorniki umieszczane pod ziemią blisko domu. Zakopuje się je pod powierzchnią nie większą niż 50 cm przy niskim poziomie wód gruntowych. Gdy wody gruntowe są wysokie stosuje się specjalnie skonstruowane zbiorniki pod powierzchnią 80 cm. Przy pomocy przewodu przepływowego nadmiar wody jest odsączany do gruntu. Wyposażenie zbiornika w odpowiednią pompę pozwala wodzie płynąć przewodem do puszki umieszczonej w gruncie, do której podłącza się na przykład wąż ogrodowy lub zraszacz.

Deszczówka do domu
Korzystanie z wody deszczowej w domu jest bardzo praktyczne i świetnie się sprawdza, ale wymaga rozbudowanej instalacji. Podstawą jest oczywiście dobór odpowiedniego zbiornika dostosowanego do wielkości powierzchni wyłapującej deszczówkę, umowny przelicznik uzysku wody sugeruje, że na 25 metrów kwadratowych powierzchni przypada 1 metr sześcienny zbiornika.
Dla uniknięcia większych czy mniejszych zanieczyszczeń zamontowane są ( w zależności od ich wielkości np., liście, kamyki, piasek) specjalne kosze, filtr na wlocie do zbiornika i wewnętrzne filtry samoczyszczące. Dodatkowo pompa samossąca z pływakiem umieszczonym kilka centymetrów pod powierzchnią wody zapobiega zasysaniu zanieczyszczeń z dna zbiornika.
Zbiornik na wodę deszczową do użytku domowego może być zamontowany w piwnicy lub umieszczony w gruncie. Może pracować niezależnie lub dla wygody odbiorców być zasilany wodą wodociągową, ale co ważne, obie instalacje nie mogą być ze sobą połączone.

11, 01, 2013