Categories
Technologie

Lokalizowanie pojazdów flotowych – kontrola i bezpieczeństwo

Coraz więcej słyszy się o licznych zaletach monitorowania flot pojazdów firmowych. Z branżowych publikacji, a także wypowiedzi ekspertów na ten temat wychwycić można takie korzyści, jak oszczędność czasu i pieniędzy, automatyzacja pracy czy zwiększenie efektywności. Prawdą jest natomiast, że wszystkie te, zresztą jak najbardziej atrakcyjne, plusy monitoringu samochodów, przyćmiewają nieco kolejną istotną zaletę – bezpieczeństwo.

Sprawa stała się jasna – należy przekonać się do montażu lokalizatorów GPS w pojazdach służbowych, nie bacząc na zarzuty kierowców i głośne hasła w stylu „Brak zaufania!”, „Inwigilacja!”. Metoda owszem, może na pierwszy rzut oka dość kontrowersyjna, jednak niezwykle skuteczna. Należy mieć pełne zaufanie do swoich pracowników, jednak trzeba przyznać, że znacznie łatwiej jest im „bezgranicznie” ufać mając ich stale pod ręką i na widoku w biurze. Kierowcy są jacy są, a przede wszystkim są różni – tacy, którzy sprawiają dobre pierwsze wrażenie, a ich praca także jest jak najbardziej rzetelna, i tacy, którzy robią doskonałe wrażenie, skrywające również ogromne cwaniactwo.

Stosując monitoring floty warto mieć z tyłu głowy pewną, dość podstawową i banalną, jednak niezwykle prawdziwą myśl – co złego jest w kontroli zatrudnionych osób w godzinach pracy? No chyba, że zajmują się prywatnymi sprawami, ale to przecież chcemy wyeliminować. Zawsze zatem największy sprzeciw okażą kierowcy, którzy zdają sobie sprawę ze swojego, pozostawiającego wiele do życzenia, podejścia do pracy.

Śledzenie pojazdów wpłynie korzystnie nie tylko na samą strukturę zatrudnienia, efektywność pracy, ale także zapewni wyższe bezpieczeństwo i ochronę aut firmowych, które czasem są traktowane niemal jak worek treningowy – coś, na czym można rozładować negatywne emocje. Zamiast wciąż umawiać wizyty w warsztacie, lepiej postawić na jednorazowy montaż lokalizatora GPS, a dodatkowe opcje systemu lokalizacyjnego, zwanego dokładniej platformą lokalizacyjną, oferowane przez liderów usług telematycznych, zapewnią dostęp do danych o sposobie eksploatowania pojazdu. Kradzieże to niestety również chleb powszedni w życiu właścicieli flot i fleet managerów. Stała kontrola samochodów także pomoże ów problem rozwiązać.

 

lokalizowanie-pojazdow-flotowych

 

Monitoring GPS – jak to działa?

Zainstalowane w autach systemy GPS nie tylko pozwolą skutecznie i natychmiast namierzyć samochód, ale także zweryfikują czy porusza się on wedle ustalonej w trybie online trasy. Dostarczą niezwykle cennej wiedzy na temat samych kierowców oraz jakości ich pracy i sposobie „traktowania” pojazdu. Dzięki aplikacji mobilnej, którą proponuje swym klientom wiele firm z branży usług telematycznych, manager lub właściciel mogą stale kontrolować auta z dowolnego miejsca i w odpowiednim czasie. Możliwe jest zarówno bieżące zlecanie zadań online, jak i otrzymywanie wiadomości o włączeniu i wyłączeniu silnika oraz próbie zakłócenia sygnału GPS. Platforma lokalizacyjna dodatkowo generuje raporty oraz tworzy różnego rodzaju analizy, w tym również analizę stylu jazdy kierowcy, co z kolei pozwala na skuteczniejszą i popartą przykładami edukację pracowników. Nie ma się zatem co zastanawiać – w końcu bezpieczeństwo stoi zawsze na pierwszym miejscu.

Źródło: Finder.pl – Monitoring pojazdów GPS

25, 07, 2016