Categories
Pieniądze

Kredyt samochodowy jako rozwiązanie problemu braku środków na zakup auta?

Kupno samochodu możemy sfinansować decydując się na leasing. Możemy także zaciągnąć kredyt samochodowy. Jednak nie wszyscy są w stanie skorzystać z leasingu Z kolei kredyt samochodowy jest dostępny praktycznie dla wszystkich – oczywiście jeśli posiadamy zdolności kredytową i spełniamy podstawowe kryteria banku. Warto zaznaczyć, że zaciągnięcie kredytu samochodowego wymaga analizy i porównania warunków kredytowania.

Banki udzielają kredytów gotówkowych na dowolny cel, którym może być np. zakup samochodu. Mogą także oferować kredyty z konkretnym przeznaczeniem na zakup samochodu. Warto jednak nadmienić, że kredytów samochodowych jest znacznie mniej na rynku niż standardowych kredytów gotówkowych.

Kredyty na zakup auta pod względem warunków kredytowania są zróżnicowane. Wiele zależy od zdolności kredytowej kredytobiorcy. Ważna jest również charakterystyka kupowanego samochodu. Banki częściej udzielają kredytów na zakup nowego samochodu. Przeciętny okres kredytowania w takim przypadku wynosi 8 lat. Większość banków udziela kredytu samochodowego na maks. 10 lat. Kredyt można otrzymać także na samochód używany. Wtedy jednak kredyt posiada krótszy okres spłaty – wiek auta i termin spłaty łącznie nie mogą przekraczać 15 lat.

kredyt samochodowy

 

Zaciągając kredyt samochodowy banki często wymagają wkładu własnego. Wkład własny z reguły wynosi parę procent wartości kredytu. Przeciętnie jest to koszt około kilku tysięcy złotych.

Wymagane jest również, podobnie jak w przypadku kredytu hipotecznego, zabezpieczenie kredytu. Są dwa rodzaje zabezpieczeń kredytów samochodowych, które można spotkać na polskim rynku. Może to cesja praw do ubezpieczenia. Bank posiada prawo do 50 proc. ubezpieczenia. Drugim rodzajem może być przewłaszczenie samochodu. Jest to przejęcie samochodu przez bank, w sytuacji gdy kredytobiorca przestaje terminowo spłacać kredyt.

W celu znalezienia dobrej oferty kredytu samochodowego, najlepiej skorzystać z rankingu kredytów, który można sprawdzić na polskabankowosc.com.pl. Najprostszym rozwiązaniem jest analizowanie kosztów kredytów po wartości RRSO (rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania). RRSO uwzględnia wszystkie koszty związane z kredytowaniem. Wybierając atrakcyjną ofertę kredytu samochodowego, dobrym pomysłem będzie zwrócenie się do banku, w którym posiadamy konto osobiste lub inne produkt bankowe. Warto również sprawdzić oferty banków „samochodowych” takich jak Toyota Bank czy Volkswagen Bank.

11, 10, 2016