Categories
Zdrowie i samopoczucie

Kontuzje kolana w sporcie

Trenując jakikolwiek sport, jesteśmy narażeni na wyjątkowo nieprzyjemne kontuzje – szczególnie kolan. Zwykłe potknięcie może być przyczyną kontuzji. Warto zadbać o ograniczenie uczucia dyskomfortu, a także o efektywne i prawidłowe gojenie się urazu. Najbardziej pomocny będzie stabilizator kolana. 

Kiedy używać

Stabilizator kolana może być stosowany po wcześniejszej konsultacji z lekarzem jako zastępstwo gipsu. Dzięki temu zyskamy dużo większą swobodę w poruszaniu się, samodzielnym wykonywaniu podstawowych czynności, nie obciążamy dodatkowo nogi, a także możemy zadbać o higienę chorego miejsca.

Stabilizatory wykonane są ze specjalnego materiału, który nie nagrzewa się, oddycha, nie czujemy jego obecności przy codziennych czynnościach, a równocześnie jest w stanie stabilnie utrzymać staw skokowy.

Stabilizatory pomocne są również, gdy staw jest wyjątkowo osłabiony przez choroby reumatyczne. Mogą pomóc w zmniejszeniu, a nawet zlikwidowaniu bólu po dawno przebytej kontuzji, który może się pojawić w związku ze zwiększoną aktywnością czy obciążeniem.

Jak wybrać

Wybór stabilizatora kolana należy skonsultować z fachowcem, głównie z uwagi na to, że źle dobrany może negatywnie wpłynąć na rehabilitację lub osłabić jej działanie. Jeżeli będzie za duży, kolano nie będzie usztywnione, a co za tym idzie – obciążenie podczas chodzenia zwiększy się. Dodatkowo stabilizator może być dobrany również pod kątem stopnia aktywności osoby, a także jej wagi – w przypadku zwiększonej masy ciała, należy dobrać innego rodzaju stabilizator, ponieważ kolana są wyjątkowo narażone na nadmierne obciążenie.

Najlepiej wiedzą, jak ważne są stabilizatory kolan, sportowcy, którzy narażeni są na nie tylko częste kontuzje, ale też chcą dalej uprawiać sport po urazie i rehabilitacji. Profilaktycznie założony stabilizator, a czasami jeszcze cały czas stosowany pod kontrolą lekarza, możemy zobaczyć na meczach piłki nożnej czy koszykówki. Szczególnie eksploatowany jest stabilizator po kontuzjach rzepki – ten rodzaj urazu stawu skokowego bardzo lubi się powtarzać i wracać.

Stabilizatory dostępne są w różnych rozmiarach i różnych wersjach: zarówno materiałowych, jak i kolorystycznych (duży wybór znajdziecie na przykład tutaj). Ważne, żeby pamiętać o impregnacji antybakteryjnej oraz odpowiednim zakładaniu stabilizatora po zdjęciu. Pamiętajmy też, że stabilizator kolana to udogodnienie i pomoc, a nie sposób na leczenie!

29, 06, 2015