Categories
Społeczeństwo

Konflikt

Trwający od zeszłego roku konflikt na Ukrainie elektryzuje zachodnią Europę. Wielu europejskich przedstawicieli obawia się, że Rosja zaatakuje Zachód. W takim przypadku na pierwszej linii ognia znajdą się Polacy, a także Niemcy. Aby to uniemożliwić Unia Europejska co rusz nakłada na Federację Rosyjską kary i różnego rodzaju zakazy.

Rosja konta Ukraina

Nie skutkuje to jednak poprawą stabilności na wschodzie Ukrainy. Specjaliści wojskowi ostrzegają, że wojna wisi na włosku. Słysząc takie informacje w telewizji, zaczynamy obawiać się o swój los. Na takim straszeniu obywateli zyskują grupy, które organizują szkolenia militarne. Ich przedstawiciele od początku roku zauważyli znaczny wzrost zainteresowania na szkolenia taktyczne dla osób cywilnych. Tego rodzaju manewry zaczęły też różne oddziały wojska. Z tym. że według ministra obrony narodowej szkolenia dla wojsk są planowane z nawet rocznym wyprzedzeniem i mają charakter cykliczny.

Wojskowi uspokajają więc i twierdzą, że nic nam nie grozi. Dozbrajanie polskiej armii to również proces, który był planowany w budżecie kilka lat temu. Starsi ludzie, którzy pamiętają wojnę i czasy komunizmu w Polsce, nie wierzą zapewnieniom rządzących. Wielu z nich twierdzi, że podobne działania miały miejsce w 1939 roku, a jak się skończyły – sami dobrze wiemy. Miejmy nadzieję, że tym razem będzie inaczej, a władcy państw będą kierować się w głównej mierze dobrem wspólnoty i zakończą ten konflikt profesjonalnie oraz dyplomatycznie – rozmawiając z Ukraińcami i Rosjanami.

Na ogólnopolskim rynku powstaje coraz więcej firm, które organizują szkolenia militarne. Kadra instruktorska zazwyczaj składa się z byłych pracowników różnych służb mundurowych, którzy swoim doświadczeniem pragną podzielić się z innymi. Bardzo popularne okazują się obozy przetrwania. Najczęściej trwają one tydzień i mają za zadanie przeprowadzić szkolenia taktyczne i sprawdzić kondycję uczestników.

Z tego rodzaju przedsięwzięć korzystają nie tylko osoby młode i aktywne. Dużą grupę zainteresowanych takimi rozrywkami stanowią kobiety i mężczyźni w średnim wieku. Uczestnictwo w takim szkoleniu ma być dla nich okazją na oderwanie się od szarej rzeczywistości. Oprócz tego wspomniane już firmy trudnią się w szkoleniu oddziałów realizacyjnych Policji, Straży Granicznej czy Służby Więziennej. Dodatkowo organizują również szkolenia dla wojsk. Forma takiego instruktażu jest zależna od potrzeb szkolonych. Najczęściej jednak odbywa się to w warunkach skoszarowania, tak aby uczestnicy mogli w pełni skupić się na przyszykowanym dla nich szkoleniu. W trakcie obozu obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania alkoholu, a także dyscyplina czasowa i porządkowa. Szkolenia wojskowe opłacane są przez odpowiednie ministerstwo.

Koszt tygodniowego pobytu na takim szkoleniu dla osoby prywatnej wynosi około 1500 złotych Castel. W cenie wliczone są noclegi, wyżywienie i oczywiście specjalistyczne szkolenia. W większości przypadków cena obejmuje także ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej i nieszczęśliwych wypadków.

18, 09, 2014