Categories
Dom

Kolektory słoneczne czyli energia słoneczna w domu

Wszyscy lubimy światło, ciepłe domy i wannę pełną ciepłej wody. W naszej strefie klimatycznej okresy słoneczne są bardzo nieregularne a lato zawsze trwa za krótko. Jesteśmy zdani na energię po prostu wyprodukowaną co oczywiście wiąże się z kosztami tak finansowymi jak ekologicznymi. Obydwa rodzaje kosztów stale rosną…
Wiele gospodarstw domowych czy instytucji rozważa wykorzystanie alternatywnych źródeł ciepła, wiele się na nie decyduje. Jednym spośród odnawialnych źródeł energii są kolektory słoneczne.

Zdecydowanie się na wsparcie tradycyjnej instalacji grzewczej przez baterie słoneczne przede wszystkim powodowane jest wizją zwrotu nakładów poniesionych na jej zakup i instalację, możliwość dofinansowania tego przedsięwzięcia oraz niższymi rachunkami za energię. Instalacja solarna z powodzeniem może wspomóc ogrzewanie naszego domu jak i wody, zwłaszcza gdy mamy dużą rodzinę.

Kolektory płaskie – jest to najbardziej znane i rozpowszechnione urządzenie dostępne na rynku, mają bardzo prostą budowę dzięki czemu są mniej awaryjne, rzadziej się psują. Są bezpośrednio zależne od nasłonecznienia w związku z czym najlepiej sprawdzają się w okresie od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Próżniowe kolektory słoneczne – są tak nowoczesne jak wydajniejsze i droższe, pozwalają na przygotowanie ciepłej wody użytkowej jak też znakomicie wspierają ogrzewanie nie tylko w prywatnych domach, ale także hotelach, kościołach, szpitalach itp., jak również do podgrzewania wody basenowej. Mają tę przewagę nad instalacją płaską, że ich uzysk ciepła w okresach mniej słonecznych jest 30 procent większy.

Wybór kolektora musimy dopasować odpowiednio do naszych potrzeb. Jak już wiadomo kolektor płaski ma wyższą sprawność optyczną przez co jest wydajniejszy w okresach większego nasłonecznienia, próżniowy natomiast lepiej radzi sobie kiedy tego słońca jest mniej. Bateria płaska rzadziej się psuje lecz w razie ewentualnej awarii, w przeciwieństwie do próżniowej nie wystarczy wymienić samej uszkodzonej rury bez naruszenia instalacji – tu wymienia się kolektor.

Mówiąc o eksploatacji i awariach pocieszająca jest deklaracja producentów, którzy gwarantują użytkowanie obu rodzajów kolektorów powyżej dwudziestu lat.

01, 05, 2013