Categories
Dom

Kocioł gazowy, czy pompa ciepła?

Wybierają metodę ogrzewania domu zazwyczaj bierzemy pod uwagę dwie kwestie – komfort obsługi oraz koszty montażu i eksploatacji. Jeśli zastanawiamy się czy wybrać pompę ciepła czy kocioł gazowy, powinniśmy przede wszystkim poznać największe wady i zalety tych rozwiązań.

Pompy ciepła są przede wszystkim stosunkowo niedrogie w eksploatacji, nie potrzebują również komina oraz wentylacji. Ponieważ są zasilane energią elektryczną, nie wymagają stosowania żadnego paliwa. Niestety tego typu pompa wymaga znacznych nakładów inwestycyjnych. Dodatkowo nie jest to nadal bardzo popularne rozwiązanie, dlatego możemy mieć problem ze znalezieniem firmy, która wykona instalację pompy ciepła we właściwy sposób. Wykonanie dobrze działającej instalacji tego typu wymaga sporej wiedzy oraz doświadczenia. Oczywiście należy również liczyć się z tym, że montaż pompy ciepła wiąże się z poniesieniem sporych nakładów finansowych.

Ze względu na duże koszty wykonania pompy ciepła bardzo wiele osób decyduje się na kocioł gazowy.
Czy jest to dobra alternatywa? Przede wszystkim warto pamiętać, że kotły gazowe są bardzo popularnym rozwiązaniem, dlatego sprzęt tego typu jest doskonale znany instalatorom i ma dobrze rozwiniętą sieć sprzedaży oraz serwisu.

Kocioł zasilany gazem ziemnym jest również stosunkowo tani w eksploatacji. Zajmuje niezbyt dużo miejsca i jest wygodny w użytkowaniu. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że ogrzewanie domu przy pomocy kotła gazowego może być niebezpieczne w przypadku niewłaściwej eksploatacji i braku odpowiedniej konserwacji. W takiej sytuacji może dojść do zatrucia spalinami lub nawet wybuchu gazu. Warto też pamiętać, że kocioł zasilany płynnym gazem jest znacznie droższy w eksploatacji, a jego użytkowanie wiąże się z koniecznością gromadzenia gazu w dużym zbiorniku, który zajmuje miejsce na działce.

Montując kocioł gazowy możemy skorzystać z gazu ziemnego lub gazu płynnego. Jeśli chcemy sprawdzić czy na naszej działce możliwe jest przyłączenie do sieci gazowej, powinniśmy złożyć odpowiedni wniosek w zakładzie gazowniczym. W ten sposób otrzymamy warunki techniczne przyłączenia i dostawy gazu, z których dowiemy się jak dokładnie będzie musiało wyglądać przyłączenie do gazociągu w naszym przypadku i jaki będzie szacowany koszt inwestycji.

Jeśli zdecydujemy się na montaż kotła gazowego warto pamiętać o formalnościach, które są z tym związane. Niestety oczekiwanie na decyzje urzędników jest jednym z mniej przyjemnych aspektów budowy. Nie inaczej jest w przypadku instalacji kotła.

Więcej informacji o kotłach gazowych na stronie: www.thermagen.pl

26, 05, 2014