Categories
Rodzina

Karate dla nadpobudliwych dzieci

Powiatowe Centrum Pomocy Rodziny w Kępnie zastosowało ciekawy sposób na urozmaicenie czasu wolnego dzieciom ze świetlicy socjoterapeutyczno-integracyjnej. Pomysłodawcą był Prezes Kępińskiego Klubu Kyokushin Karate Grzegorz Leks, który zaproponował Zuzannie Czworowskiej – Dyrektor PCPR zorganizowanie pokazu karate dla dzieci i ich rodzin.

Jest to pierwszy tego rodzaju pokaz ale myślę, że nie ostatni – powiedziała Zuzanna Czworowska Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kępnie – Chcemy pokazać, że są różne sposoby spędzania wolnego czasu. Jest to alternatywa do siedzenia przed komputerem…. Jest to czas miło spędzony, który jednocześnie uczy cierpliwości, konsekwencji, samorealizacji i może stanowić fajną pasję na przyszłość. Większość „naszych dzieci ze świetlicy” to dzieci z nadpobudliwością, których „energia rozpiera” i spędzanie w ten sposób czasu wolnego pozwoli na wyładowanie tej energii. Myślę, że oni będą zadowoleni i ich rodzice również – dodaje dyrektor PCPR

Dzieci mogły podziwiać trening sportowców, pokaz widowiskowych walk a także inne efektowne widowiska. Na pewno była to duża odmiana dla nich w stosunku do zwykłych zajęć świetlicowych. Przy takich pokazach pojawia się, również szansa, że dany widz pochwyci bakcyla sportowego i wciągnie się w nową pasję. W przypadku dzieci nadpobudliwych jest to bardzo istotne.

Wśród walczących byli głównie mężczyźni ale znalazła się wśród nich też jedna dziewczyna.
Na koniec pokazu była okazja do wypróbowania własnych sił w treningu karate. Oczywiście przy jednorazowym spotkaniu była to bardziej zabawa a niżeli trening ale chodziło tu o ukazanie możliwości. Z całą pewnością aktywność sportowa (bez względu na to czy mówimy o karate, bieganiu, pływaniu czy jeździe na rowerze) jest bardziej pożyteczna aniżeli granie w gry komputerowe – czym zajmuje się spora część dzieci i młodzieży.

Po dzieciach było widać, że występy sportowców im się podobały. Przecież prawie każde dziecko chciałoby zostać mistrzem karate. Ciekawe, czy organizatorom uda się wzbudzić w nich trwałe zainteresowanie i czy dzieci te zainteresowanie utrzymają przez dłuższy czas. Być może któreś z nich w przyszłości będzie nawet osiągać jakieś sukcesy sportowe w tej dziedzinie lub w pokrewnych sportach walki.

Karate - Kępno

Więcej na temat akcji Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kępnie i Kępińskiego Klubu Kyokushin Karate można przeczytać w relacji „Ziemi Kępińskiej”: http://www.ziemiakepinska.pl/pokaz_karate_kepno/

31, 03, 2014