Categories
Biznes

Jakie są konsekwencje upadłości konsumenckiej?

Od 2009 roku, kiedy to w Polsce osoby fizyczne mogą ogłaszać upadłość konsumencką, liczba spraw w sądzie rośnie z roku na rok. Faktem jest, że coraz więcej Polaków decyduje się na takie rozwiązanie. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to taka prosta sprawa. Już na samym początku należy spełnić pewne wymagania, dzięki którym nasze długi będą umorzone.

A te nie mogą być spowodowane umyślnie. Prócz tego musimy mieć świadomość, że upadłość konsumencka niesie za sobą pewne konsekwencje, które mogą nas dotyczyć nawet przez kilka lat. Po jej ogłoszeniu tracimy zdolność do rozporządzania swoim majątkiem.

Prawo to przechodzi na syndyka. Co to oznacza w praktyce? Otóż, nie możemy np. samodzielnie sprzedać samochodu. Poza tym nasz majątek staje się masą upadłościową. Będzie on przeznaczony do spłaty naszych dotychczasowych długów.

upadlosc konsumencka
Upadłość konsumencka – więcej na: https://www.terazbiznes.pl/news/6115/upadlosc-konsumencka

Warto wiedzieć, że w owej masie upadłościowej znajdzie się także nasze wynagrodzenie. Nie oznacza to jednak, że pozostaniemy bez żadnych środków do życia. Dana kwota podlega zajęciu w określonym zakresie.

Jednak dla większości osób najbardziej dotkliwy będzie zakaz zawierania określonych umów, które mogą zwiększyć nasze wydatki. A to z kolei oznacza, że nie będziemy mogli np. kupić używanego samochodu na raty czy wziąć telefon na abonament.

Ten przykład jasno pokazuje, że upadłość konsumencka to dość poważna kwestia, do której warto się odpowiednio przygotować, ponieważ czekają nas później naprawdę dotkliwe skutki takiej decyzji. Powyższe przykłady dotyczą głównie osób samotnych. A co się dodatkowo zmienia w przypadku małżonków?

Prócz ww. konsekwencji, tuż po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej następuje rozdzielność majątkowa. Jednakże warto wiedzieć, że wspólny majątek wchodzi w skład masy upadłościowej.

Jak widać, skutki upadłości konsumenckiej są dość poważne. Będąc jednak bardzo zadłużonym, niekiedy nie mamy innej opcji. Chcąc zmienić swoje życie i zacząć je właściwie od nowa, bez żadnych zadłużeń – warto skorzystać z tego rozwiązania.

26, 04, 2023