Categories
Dom

Jakie podłogi do kuchni?

Wybór podłogi do kuchni musi być wyborem dokładnie przemyślanym. Najczęściej kierujemy się estetyką i ogólnym wpasowaniem jej w aranżację tego pomieszczenia. Niewątpliwie atrakcyjny charakter kuchennej podłogi ma ogromne znaczenie, gdyż w kuchni spędzamy dużo czasu, jest tak zwanym sercem domu, często przyjęcia czy uroczystości w końcu przenoszą się do kuchni.

Przy wyborze kuchennej podłogi musimy pamiętać, że w trakcie eksploatacji narażona jest na ciężkie wyzwania, szczególnie gdy w domu są dzieci. Ciągle gdzieś coś się wylewa, upadają naczynia czy inne ciężkie przedmioty, często chodzimy tu w butach. Dlatego podłoga przede wszystkim musi być odporna na wilgoć, ścieranie i obtłuczenia oraz łatwa w utrzymaniu w czystości.

Powszechnie stosowane są terakota i klinkier, mają bogatą gamę kolorów i faktur, ale w trakcie użytkowania łatwiej się wycierają, obtłukują i pękają. Bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne jest gres porcelanowy i szkliwiony, jest bardzo twardy dzięki czemu nie ściera się, ma niską nasiąkliwość i nie tworzą się na nim plamy. Należy tu jednak wspomnieć, że ten rodzaj posadzki jest zimny i śliski. Odczucie chłodu można zniwelować wcześniejszym ułożeniem ogrzewania podłogowego a dla uniknięcia niezaprzeczalnej śliskości zastosować płytki z rowkami i zagłębieniami. Takie płytki antypoślizgowe sprawdzają się kiedy mamy dzieci, są jednak trudniejsze w czyszczeniu.

Mówiąc o płytkach trzeba wspomnieć o ich spoinach czyli fugach. Wypełniają miejsca między płytkami i są najsłabszym elementem posadzki, najłatwiej się brudzą i kruszą. Tradycyjnie używane fugi cementowe są łatwe w nakładaniu, ale odporniejsze od nich są spoiny ekoksydowe, choć trudniej się je nakłada. Osobnym tematem są fugi stosowane w podgrzewanych podłogach, pamiętajmy, że muszą być z wysokoelastycznych mas odpornych na naprężenia powstające w czasie zmian temperatury.

Równie zimną choć trwałą i piękną alternatywą może być podłoga kamienna, szczególnie atrakcyjnie w nowoczesnych aranżacjach prezentuje się granit. Coraz częściej stosuje się też płytki z piaskowca, wapieni lub bardzo modnego trawertynu. Podłogi kamienne są trwałe, odporne i sprawiają wrażenie jednolitej powierzchni.

Dla tradycjonalistów czy osób ceniących ciepłe, przytulne wnętrza idealnym rozwiązaniem są podłogi drewniane. W przypadku kuchni szczególnie polecane są dąb, jesion, klon lub drzewa egzotyczne. Są to gatunki twarde, odporne na wilgoć i jeśli będą właściwie pielęgnowane i impregnowane, posłużą nam długie lata.

11, 01, 2013