Categories
Technologie

Jaki wybrać czytnik ebooków ?

Czytniki ebooków pojawiły się na rynku niedawno i dość niespodziewanie. Przy ciągle malejącej liczbie osób czytających książki, mało kto wierzył, że czytnik książek elektronicznych stanie się popularny. Okazało się, że efekt wprowadzenia czytników na rynek był odwrotny od przypuszczanego – ilość osób czytających książki zwiększyła się i wzrasta coraz bardziej. Jeżeli również i ty chciałbyś zacząć czytać książki na tym nowym elektronicznym urządzeniu to zapoznaj się z tym artykułem. Dowiesz się w nim jak działa czytnik i czym się różnią poszczególne modele a także jak się nie dać oszukać sprzedawcom i w końcu jaki czytnik wybrać dla siebie.

Działanie czytnika ebooków

Czytnik ebooków to urządzenie, które ma w wygodny sposób pozwolić na czytanie e-książek. W tym celu zastosowano w nim nowatorskie rozwiązanie jeśli chodzi o wyświetlacz. Standardowe ekrany monitorów, laptopów i urządzeń przenośnych są wyposażone w wyświetlacze LCD. Bardzo dobrze nadają się do wyświetlania obrazu jednak czytając książki w wersji elektronicznej narażeni jesteśmy na negatywny ich wpływ na wzrok. Dłuższy czas czytania powoduje zmęczenie wzroku a w szczególnych przypadkach może nawet doprowadzić do wady wzroku. W czytnikach ebook jest inaczej gdyż zastosowano w nich ekran, który bardzo przypomina wydrukowaną kartkę papieru. Ten wyświetlacz nazywa się e-papierem a jego głównym producentem jest E-Ink. Działanie tego elektronicznego papieru polega na wyświetlaniu tekstu bez świecenia ekranu jak to ma miejsce w przypadku ekranów LCD.

E-papier składa się z miniaturowych kulek wypełnionych atramentem, który pod wpływem impulsu elektrycznego przesuwa się w górę lub w dół, pokazując na ekranie czarną lub białą kropkę. Z takich kropek – pikseli tworzone są litery i inne obrazy, które dla czytelnika wyglądają jak by były wydrukowane na kartce papieru.

Producenci czytników ebook

Na rynku istnieje kilkanaście firm produkujących czytniki ebooków jednak tylko kilka z nich robi to naprawdę dobrze i notuje wysoką sprzedaż. Są to:

  • Amazon
  • Pocketbook
  • Onyx
  • Sony
  • Prestigio
  • Barnes & Noble
  • Kobo

Który z nich wybrać ?

Czytniki ebooków mają służyć szczególnie do jednego celu – do czytania e-książek i wszystkie modele się do tego nadają. Różni je natomiast szybkość działania, ilość otwieranych formatów oraz jakość ekranu. Dodatkowo producenci zaczęli dodawać do e-czytników inne funkcjonalności rozszerzając ich funkcje.

Planując zakup czytnika ebooków musimy wiedzieć do czego będziemy go najczęściej używali oraz jakimi środkami finansowymi dysponujemy. Czytniki bowiem można kupić w szerokiej rozpiętości cenowej, od 300 do 1000 zł.

Jeżeli zależy nam na czytaniu tylko i wyłącznie książek to praktycznie każdy czytnik się do tego nada. Wszystkie bowiem odtwarzają standardowe formaty plików i bez problemu wyświetlają dostępną na rynku literaturę. W takim wypadku warto rozejrzeć się za prostymi modelami a zarazem tanimi takimi jak np. Pocketbook 611 lub 613, Onyx Boox A62S, czytniki Prestigio lub Vedia.

Gdy będziemy natomiast czytać książki naukowe lub czasopisma głównie w formacie pdf to musimy sięgnąć po nieco lepsze urządzenia. Okazuje się bowiem, że większość czytników wyposażona w ekran E-ink ma problemy z poprawnym wyświetlaniem plików pdf. Albo wyświetla je bardzo długo, albo ucina w połowie lub też dzieli na części powodując trudności w czytaniu. Tylko niektóre modele czytników potrafią przeskalować i bezproblemowo wyświetlić zawartość takich plików. Są to na przykład:  Kindle Classic, Onyx Boox A62 Evolution, Nook i droższe Pocketbooki.

Standardowo na czytnikach ebooków nie można czytać książek w nocy, gdyż nie oferują one podświetleniem. Ostatnio jednak producenci wyposażyli swoje czytniki w lekkie podświetlenie i teraz bez problemu można czytać gdzie tylko się chce. Niestety za takie urządzenia trzeba zapłacić znacznie więcej a są to: Kindle Paperwhite, Onyx Boox i62HD Angel Glow i Nook Glowlight.

To jaki czytnik wybierzemy to jest indywidualna decyzja, każdy bowiem powinien zwrócić uwagę na jeszcze jedną ważną kwestię, o której nie wspominałem., a mianowicie o ergonomii. Powinno się wybrać taki czytnik by jak najlepiej leżał nam w dłoni a przyciski zmiany stron powinny być w zasięgu kciuka lub innych palców. Każdy z nas będzie inaczej trzymał i korzystał z czytnika dlatego jest to bardzo ważna rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu.

Nie opisywałem tutaj dokładnych specyfikacji konkretnych modeli bo artykuł musiałby mieć kilkadziesiąt stron.

Na koniec jeszcze informacja o tym jak nie dać się oszukać sprzedawcom. Jak pisałem na początku, czytniki ebooków wyposażone są w ekrany z epapieru . Wielu sprzedawców jednak oferuje tablety, które nazywa czytnikami ebooków by się lepiej sprzedawały. Tablety te mają kolorowe ekrany i do czytania zbytnio się nie nadają. Dlatego nieważne jak bardzo będzie nas sprzedawca w sklepie namawiał na ten „czytnik ebooków (tablet)” nie dajmy się oszukać i żądajmy czytnik ebooków z e-papierem.

06, 02, 2013